Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pro koho je rok 2012 poslední šancí?

Sport

  18:05
Rok 2012 je plný významných sportovních událostí. Koná se letní olympiáda v Londýně, Ukrajina a Polsko hostí fotbalové Euro. Server Lidovky.cz vybral tři osobnosti, pro které může být tento rok poslední šancí: tažení trenéra Michala Bílka a fotbalové rperezentace evropským šampionátem, účast Romana Šebrleho na OH či účinkování Radka Štěpánka v Davis Cupu.

Roman Šebrle na MS v Tegu. foto: Reuters

Michal Bílek, trenér české fotbalové reprezentace

Splnil úkol, přesto je stále pod velkým tlakem. Trenér Michal Bílek dovedl fotbalovou reprezentaci z kvalifikační skupiny o postup na mistrovství Evropy do baráže, ve níž Češi dvakrát porazili Černou Horu. Díky tomu postoupili na červnové Euro, které bude hostit Polsko a Ukrajina. "Nerozehráli jsme kvalifikaci dobře. Prohráli jsme s Litvou, přitom jsme hráli na jednu branku a selhali jsme jen v koncovce. Ani v dalších zápasech skupiny jsme nehráli špatně, výsledky jsme neměli převážně v přípravě. Výkonnost kulminovala ve správný moment v baráži, doma jsme podali nejlepší výkon za dobu mého působení. Jsem rád, že jsme to zvládli," pochvaloval si Bílek.

Michal Bílek splnil cíl - postoupil na Euro. I tam ale musí uspět.

Bílkovi nahrál do karet i následný los základních skupin. Národní tým se střetne s domácím Polskem, Řeckem a Ruskem - tedy zřejmě nejlehčími soupeři, na které mohli Bílkovi svěřenci narazit. "Cíl postoupit bychom měli i v každé jiné skupině. Samotný los ještě nikdy nikomu nic nevyhrál," brzdil nadšení Bílek. Pak ale dodal, že ho těší, že své zápasy odehraje český výběr v nejbližším možném městě - polské Vratislavi. "Už se těším, jak diváci vyprodají naši přidělenou kapacitu."

Bílkovým hlavním úkolem bylo postoupit na samotný šampionát. Je ale předem pravděpodobné, že kdyby z takové skupiny nepostoupil, tak by tlak, který je na něj neustále vyvíjen fanoušky i médii, zřejmě neustál.   

Roman Šebrle, atlet - desetibojař

Olympijský vítěz doslova protrápil mistrovství světa v Tegu 2011. Roman Šebrle obsadil s 8029 body 13. místo. Na A limit - zaručující přímou účast na OH - musel mít alespoň 8200 bodů.

Už po druhé disciplíně, skoku do dálky, tušil, že v Japonsku nezazáří. "Cítil jsem to, další disciplíny to jen potvrdily. Ale čisté svědomí mám, bojoval jsem. Na to, jak se ten závod vyvíjel, je tohle adekvátní výsledek," prohlásil Šebrle.

Velkou část loňské sezony promarodil. Ta ale přitom začala výborně. Šebrle vybojoval na halovém ME bronz a doufal, že formu si nepřenese i do letních měsíců.

Roman Šebrle se ještě na londýnskou olympiádu nekvalifikoval.

Kvalifikovat na olympiádu v Londýně se tak Šebrle bude muset v novém ročníku. Kritéria Českého atletického svazu sice ještě nejsou vypsaná, ale je pravděpodobné, že v příštím roce by Šebrlemu stačilo limit potvrdit mírnějším kritériem 8000 bodů. "Pokud se budu v novém roce takhle trápit, tak to bude moje poslední sezona. Ale kdyby se mi náhodou povedla, zůstal bych zdravý, tak bych si to ještě prodloužil," prozradil Šebrle.

Už nyní si ale brousí zuby na olympijské hry v roce 2020. Ne v desetiboji, ale v golfu. „Jednou se mě novináři ptali, co budu dělat po ukončení kariéry. Tak jsem řekl, že golf. A oni na to, co olympiáda. No zkuste na to odpovědět, že ne… Tak jsem prohlásil, že když to půjde, samozřejmě to zkusím i na olympiádu. Z toho se pak udělalo, že se na ni připravuji. To ale vážně ne. A kdyby už, tak určitě ne 2016, to je strašně blízko. Za čtyři roky se na golf z desetiboje přejít nedá. Ale takových 2020… to uvidíme,“ poodkryl vynikající golfista Šebrle budoucnost Českému rozhlasu.

Radek Štěpánek, tenista

Po dvou a půl letech vyhrál třiatřicetiletý Radek Štěpánek titul. Ovládl turnaj ve Washingtonu. "Je to největší vítězství mé kariéry. Dokázal jsem, že jsem stále schopen měřit se s nejlepšími," jásal Štěpánek. 

Někdejší světová osmička si ale v posledních letech prošla několika závažnými zdravotními problémy. Před dvěma lety prodělal mononukleózu a únavový syndrom. Loni nehrál necelé dva měsíce, když upravoval techniku podání, aby ulevil bolavému kolenu.

Radek Štěpánek prodělal velké zdravotní problémy. Kdy skončí v Davis Cupu?

"Jsem jako víno. Čím starší, tím lepší. Věk není důležitý, záleží na tom, jak se cítíte," říkal po úspěchu v hlavním městě Spojených států americký. Zároveň ale přiznal, že zdraví je to nejdůležitější, aby se ve špičce udržel. "Dokud moje tělo vydrží, chci na téhle úrovni vydržet dlouho. Je to složité, protože se nelze vzepřít matce přírodě."

Proto je jasné, že rok 2012 může být poslední, kdy se Štěpánek zúčastní Davis Cupu. Jeho přítomnost v týmu je ale nesmírně důležitá. To on téměř vždy vyhrával důležité zápasy a při tažení před dvěma lety až do finále byl ústřední postavou.

Při jeho absenci tak může mít Jaroslav Navrátil, nehrající daviscupový kapitán, velký problém. Štěpánkových nástupců je v Česku zatraceně málo.  

Autor: