Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proč české skokanky neskáčou? Mají nadváhu

Sport

  18:42
PRAHA - Jen jeden z pěti závodů premiérového Světového poháru skokanek na lyžích zatím absolvovaly české závodnice. Letos se kvůli zdravotním problémům, řešení potíží s materiálem a hledání ideální váhy mezi elitou ještě neobjevily. V úvodním dějství prvního ročníku ženského SP bodovala v prosinci 29. Vladěna Pustková a Lucie Míková obsadila v Lillehammeru 37. místo. V lednu se žádná z nich v rakouském Hinterzartenu ani o víkendu v italském Predazzu už neobjevila.

České skokanky na lyžích. foto: Reprofoto

Některé holky trápí zdravotní problémy, Vladěně (Pustkové) hledáme ideální kombinézu a nevyhovují jí nové lyže, u kterých změnila těžiště. Proto zkusíme zbrousit loňský model, abychom to vyladili," řekl trenér žen Jaroslav Šimek.

Pustková s Michaelou Rajnochovou by měly skákat o víkendu na Kontinentálním poháru v Zakopaném, který je náhradou za zrušený SP ve Szczyrku. Po problémech se zády teprve začíná trénovat Michaela Doleželová a zraněná je nově i Míková. Skokanky, které Šimek připravuje s asistentkami Kamilou Rajdlovou a Jevgenií Dubnovou, se zároveň snaží dostat na dobrou skokanskou váhu.

Na dikostéku to stačí, na skoky ale musí být lehčí

"Nastavili jsem holkám s vedením úseku limity, na které se zatím nedokázaly dostat," řekl Šimek. "Na diskotéku nadváhu nemají, ale pro tenhle sport je nutné, aby byly lehčí." Váha je při skoku na lyžích dlouhodobě důležitým faktorem úspěchu. Podle průzkumů například při letu kolem 120 metrů lze dosáhnout o 1,25 m lepšího výkonu, pokud závodník zhubne o kilogram. I současný nejlepší český skokan na lyžích Roman Koudelka, desátý v průběžném hodnocení SP, si musí váhu přesně hlídat.

Podle Šimka má ideální hmotnost ve Světovém poháru pouze nejlepší desítka skokanek. "Ostatní mají skokanskou nadváhu. Pokud naše holky zhubnou, může se například Pustková dostat až před deset lidí, posunout se k elitní patnáctce a pak budeme mít taky možnost hledat další cesty ke zlepšení," řekl kouč.

Letošní sezona je pro nový realizační tým zkušební. Hlavním cílem jsou olympijské hry za dva roky v Soči, kde budou mít skokanky pod pěti kruhy premiéru. "Letos se snažíme najít směr, upravit životosprávu, najet na systém tréninku, aby to za rok bylo lepší a mohli jsme se soustředit převážně na skokanské věci," řekl Šimek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!