Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proti Armstrongovi vypovídali aktuální účastníci Tour

Tour de France

  13:06
AMSTERODAM - Proti bývalému americkému cyklistovi Lanci Armstrongovi vypovídali v jeho dopingové kauze čtyři účastníci aktuální Tour de France z řad jezdců a jeden šéf týmu. Uvedl to nizozemský deník De Telegraaf.

Bývalý americký cyklista Lance Armstrong foto: ČTK

Podle listu vypovídali proti sedminásobnému vítězi Tour jeho krajané a bývalí kolegové z týmu US Postal George Hincapie, David Zabriskie, Christian Vande Velde a Levi Leipheimer. Všichni se před Americkou antidopingovou agenturou USADA přiznali k dopingu, stejně jako šéf týmu Garmin Jonathan Vaughters, jenž byl také na konci 90. let Armstrongovým kolegou.

Všem čtyřem podle Telegraafu hrozí šestiměsíční distanc, který by měl nicméně vstoupit v platnost až na konci sezony po Vueltě. Již dříve se toto kvarteto bývalých Armstrongových parťáků dobrovolně vzdalo účasti na olympijských hrách v Londýně.  Cyklisté se před startem páté etapy Tour nechtěli k informacím tisku vyjadřovat. "Jsem tu pouze kvůli Tour de France a boji o celkové pořadí," řekl Leipheimer, jenž je členem týmu Omega Pharma-QuickStep.

Ani Hincapie, jenž je v týmu BMC pomocníkem obhájce prvenství Cadela Evanse, nechtěl kauzu komentovat. "Teď se soustředím na to, abych pomohl Cadelovi vyhrát Tour. Tohle nemá s BMC nic společného," uvedl devětatřicetiletý veterán, jenž se účastní rekordní 19. Tour.

"Je smutné, že si tím vším musí procházet"

S Armstrongem už nějaký čas nemluvil. "Je smutné, že musí tímhle vším procházet. Udělal toho pro tento sport tolik, jeho výsledky jsou neuvěřitelné," dodal Hincapie. Vaughters, jenž má v týmu Vande Veldeho a Zabriskieho, zase popřel informace o půlročním trestu. "Ani já, ani kdokoli s mého týmu nedostal žádný distanc," uvedl.

USADA v červnu obvinila Armstronga, jeho bývalého týmového šéfa Johana Bruyneela, lékaře a další členy stáje z dlouholetého užívání a obchodu se zakázanými látkami. Rekordman v počtu vítězství na Tour všechna nařčení odmítl, přičemž jeho hlavním argumentem je, že nikdy neměl pozitivní dopingový test.

Antidopingová agentura uvedla, že proti Armstrongovi bude vypovídat více než deset svědků. Vedle nyní známé pětice by mělo jít i o jeho další kolegy Floyda Landise a Tylera Hamiltona, kteří už o dopingu v US Postal hovořili dříve.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...