Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na peníze od svazu není spoleh. Jde to i jinak, chce dokázat Samková

Sport

  18:51
PRAHA - „Nebul a makej!“ zní heslo Evy Samkové před nadcházející sezonou. A přesně podle něj se řídí i její tým mimo trať. Místo nářků na opožděné peníze z lyžařského svazu se rozhodl na tento zdroj příjmů nespoléhat a díky silné značce olympijské vítězky si vytvořit nezávislý zdroj příjmů.

Eva Samková na vrchlabském náměstí. foto: MAFRA - Martin Horký

Zní to jako odvážný krok do neznáma. Jenže manažer 21leté snowboardcrossařky Martin Huleja upřesňuje, že ani finační příslib od Svazu lyžařů České republiky ještě neznamenal žádnou garanci. „Bohužel, některé peníze chodily pozdě, některé třeba vůbec.“

SROVNÁNÍ MEDAILISTEK

Podle informací serveru Lidovky.cz nejsou snowboardcrossaři zdaleka jediní, kdo má se splatností od svazu problémy. „Od změn na ministerstvu školství dostáváme pozdě peníze už my,“ brání se prezident svazu Lukáš Sobotka. „Ale asi si ani sami neuvědomují, kolik jde do nich přes svaz peněz. Jdou sami proti sobě.“

Manažer Huleja však krotí vášně. „Nechceme vést se svazem válku. Chceme tím spíše třeba inspirovat ostatní a ukázat, že to jde i jinak.“

Tým snowboarcrossařů má neoddiskutovatelnou výhodu právě v Samkové, jež se může například pyšnit 125 tisíci fanoušky na Facebooku. Díky famóznímu vítězství v Soči si získala pozornost řady firem, z čehož teď těží celý tým.

Eva Samková představila nové logo.

„Když jsem viděl její emoce v cíli, bylo to takové ne-české,“ popisuje své sympatie Aleš Najbrt, jehož grafické studio vytvořilo zdarma nová loga i vizuál pro snowboardy. Další společnost zase nabídla bezplatnou péči o právnické záležitosti.

„Paradoxně nám situace na svazu dává příležitost dělat si řadu věcí po svém. Dalo to hodně práce, ale věříme, že to přivede ještě dva nebo tři silné partnery přímo k nám. Hodně nám pomáhají stávající partneři Evy, kteří mají kontakty na mnohé z top českých společností. Z toho vyplývá naše sebevědomí,“ říká Huleja.

Samková se tak rozhodla zůstat i bez zastoupení silné agentury. Zkrátka vše na vlastní pěst. „Myslet si, že jen přes osobní vazby seženu partnery, kteří mi pokryjí i náročnější sezony, je hodně odvážné,“ tvrdí Tereza Vlková ze Sport Investu, přední společnosti v zastupování sportovců v Česku.

Eva Samková.
Eva Samková s českou vlajkou.
Zlatý ceremoniál. Česká snowboardkrosařka Eva Samková přebírá zlatou olympijskou medaili
Eva Samková rozdala několik autogramů.

„Na druhou stranu má nejlepší možnou pozici k tomu to zkusit. Vyhrála olympiádu, její jméno je v povědomí i mezi fanoušky, kteří primárně nesledují její sport. Základní svobodu jí ale podle mě dala skutečnost, že je sportovkyní Red Bullu,“ míní Vlková.

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...