Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

První zlato pro Česko vybojovala Emmons

Sport

  7:52
PEKING - První vítězkou olympijských her v Pekingu se stala česká sportovní střelkyně Kateřina Emmons, která suverénně triumfovala ve střelbě ze vzduchové pušky. V kvalifikaci vyrovnala absolutním nástřelem 400 bodů světový rekord a celkovým součtem 503,5 bodu stanovila nový olympijský rekord. Emmons zkompletovala svou sbírku zlatých medailí po titulech z mistrovství světa i Evropy.

Kateřina Emmons, první zlatá medailistka na olympiádě v Číně foto: Charlie RiedelČTK

Kateřina Emmons se soustředí při závodě

Plzeňská rodačka vylepšila třetí místo z Atén, které vybojovala ještě pod dívčím jménem Kůrková. Dnešním úspěchem napodobila úspěch svého amerického manžela Matta Emmonse, jenž získal zlatou medaili už před čtyřmi roky. Emmons sledoval triumf své manželky v hledišti olympijské střelnice s českou vlaječkou v ruce a byl mezi prvními gratulanty.

"První pocity? No skvělé, samozřejmě," vyhrkla střelkyně po finále. Ocenila přítomnost svého muže, který kvůli její soutěži nešel v pátek na slavnostní zahájení. "Je skvělé, že to mohl sdílet se mnou. Je to můj nejlepší střelecký parťák, asi jsme nejlepší tým na světě," řekla Emmons novinářům. Do očí se jí draly slzy, při české hymně byla dojatá. "Jsem strašně šťastná," uvedla poté, co slavila v objetí s otcem a trenérem Petrem Kůrkou.

Druhé místo obsadila stejně jako v Aténách Ruska Ljubov Galkinová, kterou Emmons porazila o 1,4 bodu, třetí skončila překvapivě Chorvatka Snježana Pejčičová. Obhájkyně zlata Číňanka Tu Li ve finále neunesla tlak a propadla se na páté místo. Po kvalifikaci se dělila o druhou pozici s Galkinovou a Pejčičovou, všechny tři měly o bod horší bilanci než česká reprezentantka.

 

Emmons získala pro českou sportovní střelbu páté zlato z olympijských her. Čtyřiadvacetiletá závodnice navázala na zlaté úspěchy čtyř mužů: v Mexiku 1968 zvítězil její jmenovec Jan Kůrka, v Montrealu 1976 Josef Panáček, v Soulu 1988 Miroslav Varga, který startuje i v Pekingu, a v Barceloně 1992 Petr Hrdlička.

Emmons, která v dubnu vyhrála předolympijskou soutěž v Pekingu v rámci Světového poháru, se představí na hrách ještě ve střelbě z malorážky na 3x20 ran.

Druhá česká zástupkyně ve vzduchové pušce Pavla Kalná nastřílela 392 bodů a skončila jednatřicátá.

Ženy:

Vzduchová puška:
1. Emmons ČR) 503,5 b. (400+103,5) - olympijský rekord, 2. Galkinová (Rus.) 502,1 (399+103,1), 3. Pejčičová (Chorv.) 500,9 (399+101,9), 4. Beyerleová (USA) 499,8, 5. Tu Li (Čína) 499,6, 6. Dovgunová (Kaz.) 498,1, 7. Gigonová (Fr.) 497,3, 8. Bogacká (Pol.) 495,7, ...31. Kalná (ČR) 392.

Den Kateřiny Emmons
Přišla na svůj stav číslo jedna jako první, půl hodiny před začátkem finále. Položila zbraň na stůl, všechno si pečlivě připravila. Otec a kouč Petr Kůrka pomáhal, aby dcera nemusela nosit těžkou tašku. Pak se objevil manžel Matt, objal ji a políbil pro štěstí, mezitím stačil vtipkovat s tchánem. Tak začala finálová mise Kateřiny Emmons ověnčená zlatou olympijskou medailí ve střelbě ze vzduchové pušky.

Česká střelkyně působila klidně a vyrovnaně. "Ale to bylo jen navenek, byla jsem před závodem pořádně nervózní," řekla Emmons. Za sebou měla jako jediná plný nástřel 400 bodů z kvalifikace. Na střelnici byla od půl deváté místního času, do finálové haly přeběhla na desátou hodinu. "To byl úprk. Bylo to náročné," prohlásila.

Chvíli chodila zadumaně po stavu, než se odešla převléknout. Nastoupila deset minut před zahájením, zklidnila se, zkoncentrovala myšlenky. Pět tréninkových ran se jí vydařilo, nejlepší 10,6, nejhorší 10,1. "Potřebovala jsem to ustálit," uvedla Emmons.

Hala čekala napjatě na obhájkyni zlata Tu Li, ale první rána za 9,8 zhatila její šance. Číňanka nevydržela tlak a už se do boje o medaile nevrátila. Emmons začala skvěle, 10,6 a 10,7 znamenalo náskok 1,3 bodu na nakonec stříbrnou Rusku Ljubov Galkinovou. České závodnice se napila a pohladila snubní prstýnek.

Kateřina Emmons gratuluje ke zlaté medaili její manžel Matt Emmons

Pak ale hala zahučela, když se na jejím terči objevilo 9,7. Náskok byl v tu ránu pryč, druhá Chorvatka Snježana Pejčičová se dotáhla na tři desetiny bodu. "Tušila jsem, že se za mnou dotahují," připustila Emmons. V ten moment se ale ukázalo, že česká střelkyně od svého bronzového úspěchu v Aténách psychicky vyspěla. Následovalo 10,9 - lépe už se trefit nemohla. Podobný kousek nikdo ve finále nepředvedl a náskok byl v tu ránu zpět. "To vždycky potěší," komentovala to vítězka. Uklidnila se a skvělými střelami vysoko nad deset dál ničila soupeřky.

Největší náskok měla po osmém výstřelu - nad Galkinovou vedla o plné dva body. Bylo rozhodnuto. Nic na tom nezměnila ani střela za 9,9 v poslední ráně celého finále. "Tušila jsem po osmé ráně, že to bude medaile," řekla usměvavá střelkyně. Její první úsměv po zlatém finále patřil americkému manželovi Mattovi, který má své vystoupení v Pekingu před sebou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!