Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Sport

Pozor, ptačí teritorium! Cyklisté řeší v Austrálii nezvyklý problém

Nizozemského cyklistu Baukeho Mollemu napadl během smíšené časovky týmů na světovém šampionátu racek. foto: ČTK

Vedle trati stojí na chodníku velká cedule s nápisem: „Pozor, ptačí teritorium!“ A doplňuje ji soupis doporučení, jak se vyvarovat střemhlavým útokům opeřenců. Cyklistické mistrovství světa v australském Wollongongu před závodníky nepostavilo jen výzvy spojené s náročným cestováním a složitou aklimatizací. Nečekaně je trápí i síla přírody.
  16:17

Latinsky se nazývají Gymnorhina tibicen, česky se jim říká flétňáci australští.

Jsou černobílí, středně velcí a svým vzezřením připomínají vránu nebo straku. Mají příjemný zpěv, který připomíná zvuk flétny, jsou velmi inteligentní a teritoriální.

Jenže na cyklistickém šampionátu patří mezi nevítané, nechtěné.

Ve Wollongongu totiž právě probíhá období jejich hnízdění. Rodičovské pudy jim přikazují za každou cenu chránit mláďata, a proto nalétávají na cokoliv, co považují za riziko pro své hnízdo.

Místní popisují, jak se snesou k zemi, zpevní pařáty a prudce do lidí vrazí. Nejčastěji prý útočí na běžce či cyklisty. Bez varování, zezadu, vybírají si hlavu.

Jen se zeptejte Nizozemce Baukeho Mollemy. Na sociálních sítích zveřejnil video, jak si s týmovými kolegy vyrazil na tréninkovou vyjížďku. Vše probíhalo hladce, když vtom najednou: Plesk! Tmavý pták ho trefil do zadní části helmy.

„Flétňáci útočí,“ připsal k videu. Incident ale přešel s úsměvem.

Při středeční smíšené časovce si jej „vytipoval“ pro změnu racek.

Mollema není jediný, kdo má podobné zkušenosti. Švýcar Stefan Küng popisoval, jak opeřenec nalétával na jeho parťáka. O útocích mluvili i Australanka Grace Brownová či Belgičan Remco Evenepoel.

„Poměrně velký pták se snesl k zemi a začal mě pronásledovat,“ líčil vítěz letošní Vuelty. „Bylo to celkem děsivé. Doufám, že se to už nestane, ale bojím se, že ano. Tohle je prostě Austrálie.“

Třásně či kelímky na hlavu

Většina místních je na útoky zvyklá. Však také vybrané ulice či pláže doplňují cedule s nápisy: „Pozor, nacházíte se v místě ptačích náletů!“

Zároveň jsou na ní připsané rady: „Oblasti se pokud možno vyhněte. Nedělejte rychlé pohyby. Sesedněte z kola. Mějte na hlavě čepici či otevřete deštník. Chraňte si obličej a oči.“

Dokonce existuje i internetová stránka s názvem Magpie Alert (Pozor na flétňáky), která mapuje počty a závažnost náletů na lidi. Mimochodem, ve středu počítadlo zaznamenalo v celé Austrálii 1 818 střetů ptactva s lidmi, z nichž 234 údajně skončilo zraněním.

A čísla rychle rostou.

V roce 2019 se dokonce odehrál i jeden fatální incident. Šestasedmdesátiletého cyklistu nálet tak polekal, že upadl a přivodil si vážná zranění hlavy, jimž v nemocnici podlehl.

Australané se proto náletům brání. Některé způsoby jsou vskutku vynalézavé: na pokrývku hlavy si přilepují barevné fáborky, plastové kelímky, plyšáky. Zkrátka cokoliv, co by mohlo opeřence odstrašit.

Účastníci mistrovství ale nic podobného pochopitelně mít nemohou.

„Slyšel jsem, jak někteří kluci říkali, že si máte na helmu namontovat nějaké antény a třásně. Jenže to není moc aerodynamické, tak co máme dělat?“ smál se Küng.

S nálety se tak musí smířit.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...