Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

‚Radši mi vůbec nic neříkejte!‘ seřval Ricciardo Red Bull za ztrátu prvního místa

Sport

  6:00
MONTE CARLO/PRAHA - Australský pilot Daniel Ricciardo má na to, aby vyhrával Velké ceny formule 1. Ne náhodou jako týmový kolega porážel i Sebastiana Vettela. Ale nevyhrává. A kdo je na vině? Poslední dobou jeho vlastní tým.

Daniel Ricciardo se diví, jak je možné přijít o první místo foto: Reuters

Ricciarda poslala chyba mechaniků na druhé místo. V Monaku vyhrál Hamilton

V posledních týdnech prožívá tým Red Bull formulové obrození. Jeho monopost je opět rychlý, v zatáčkách je jasně nejlepší z celého startovního pole formule 1 a šampioni z Mercedesu mají co dělat, aby se udrželi vpředu.

Před čtrnácti dny v Barceloně i v neděli v Monaku byl nejblíž vítězství Daniel Ricciardo. V Monte Carlu byl dokonce jasně nejrychlejším závodníkem. Přesto ani jednou nevyhrál.

Ricciardo dominoval první třetině závodu, který začal kvůli dešti nestandardně za zpomalovacím vozem a naplno se jelo až od osmého kola.

Vítěz kvalifikace si vybudoval velký náskok, zatímco druhý Rosberg byl evidentně pomalejší než třetí Hamilton. Lídr šampionátu týmového kolegu v úzkých uličkách zdržoval a až na pokyn týmu pustil Brita bez boje před sebe.

Rozhodující moment závodu přišel při druhé Ricciardově zastávce v boxech. Fatální chyba mechaniků připravila stáj o možnost vyhrát druhý závod za sebou po senzačním triumfu Maxe Verstappena v Barceloně, kde tým pro změnu naordinoval Ricciardovi hodně nevýhodnou strategii. Tentokrát neměli pro Australana připravené pneumatiky.

„Moc to bolí a nevím, co bych k tomu ještě řekl. Odjel jsem skvělý závod, ale podruhé za sebou jsem přišel o vítězství chybou někoho jiného. Přitom to ani nemuselo vůbec být napínavé, je to hrozné,“ smutnil australský závodník Red Bullu.

Do boxu jsem jel na příkaz týmu

„Do boxů jsem jel na příkaz týmu. Nepožádal jsem o zastávku a už vůbec se nestalo, že bych tam zatočil bez vědomí týmu. Vůbec nerozumím tomu, co se stalo a je pro mě nesmírně těžké o tom jen mluvit,“ pokračoval závodník, který se navzdory obrovskému zdržení vrátil z depa na úrovni Hamiltona a o vedení tedy přišel velmi těsně.

Ve 37. kole se Ricciardo dostal těsně k Hamiltonovi na výjezdu z tunelu, ale Hamilton si zkrátil zatáčku a díky tomu udržel vedení. Ricciardo si myslí, že ho měl pustit před sebe, protože získal nefér výhodu, ale vedení závodu to nepotvrdilo.

Pokud by Hamilton projel zatáčku správně kolem obrubníku, ztratil by tolik na rychlosti, že by ho poté Ricciardo díky akceleraci svého stroje předjel? Na to se asi se stoprocentní jistotou nedá odpovědět.

Nevím, co bych ještě řekl

Po průjezdu cílem prohlásil vytáhlý pilot do vysílačky, ať mu nikdo nic neříká, že jakákoliv slova to nemohou zlepšit a hodně zkroušený byl také při předávání trofejí.

„Moc to bolí a nevím, co bych k tomu ještě řekl. Odjel jsem skvělý závod, ale podruhé za sebou jsem přišel o vítězství chybou někoho jiného. Přitom to ani nemuselo vůbec být napínavé, je to strašný pocit,“ smutnil australský závodník Red Bullu navzdory tomu, že stál poprvé v sezoně na stupních vítězů.

„Věnovali jsme závod Mercedesu,“ uznal šéf motorsportu Red Bullu Helmut Marko. „Šlo pravděpodobně o nedorozumění, zjistíme přesně, jak k němu došlo. Ale je jasné, že to byla lidská chyba. Danielovi se můžeme jen omluvit.“

Autor: