Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ragbista zesměšnil premiéra Camerona, udělal mu "králičí uši"

Sport

  9:29
Patří k velkým talentům ragby ve Velké Británii, která tento sport uctívá. Ale taky má Manu Tuilagi dost podivné nápady. Korunoval je tím, že britskému premiéru Davidu Cameronovi vyrobil na oficiální fotce "králičí uši".

Manu Tuilagi zesměšnil britského premiéra Davida Camerona. foto: Reuters

Sport gentlemanů, v němž se úzkostlivě dbá na pravidla a respekt k soupeři, zase kroutí hlavou nad svým zlobivým dítětem. Manu Tuilagi (22) se kaje za to, jak "vylepšil" setkání s premiérem Velké Británie – před jeho sídlem v Downing Street číslo 10 při focení týmu udělal Cameronovi "králičí uši". V zemi, která dala světu humor skupiny Monty Python, to na jednu stranu sedí. Ale zároveň se proti Tuilagimu zvedla vlna nevole.

"Nejde mi ani o to, jak moc je takové gesto urážlivé. Ale že Tuilagi zase strhává pozornost jen na sebe," říká Moore pro Daily Telegraph. A Tuilagi, rodák z oceánského státu Samoa, lituje. "Chtěl bych se upřímně omluvit za to, že jsem svým nezodpovědným chováním mohl ztrapnit premiéra naší země," uvedl Tuilagi, načež mu David Cameron na Twitteru s nadhledem vzkázal: "Omluva není potřeba. Chápu, že to měla být jen sranda."

Jenže takových "srand" je v Tuilagiho kariéře až příliš. Člen současného týmu Britských Lvů (společný ragbyový výběr Anglie, Irska, Skotska a Walesu chystající se na turné) je nejmladším Britem, co kdy hrál mistrovství světa. Jeho sportovní talent je nepřehlédnutelný – a stejně tak dění mimo hřiště.

Na mistrovství světa v roce 2011 dostal pokutu na to, že si chtěl zaplavat tak, že skočil z lodi rovnou do moře; na stejném šampionátu musel platit rovněž za svůj chránič zubů s nepovolenou reklamou. "Králičí uši" na fotce udělal už dříve i bondovskému herci Danielu Craigovi, kvůli propadlému vízu měl problémy ve Velké Británii...

Vše shrnuje jeho kouč z Leicesteru Richard Cockerill: "Jsou to hlouposti. Je to mladý kluk, ale to přece neomlouvá. Připomínám mu, jakou zodpovědnost má."

Za Tuilagim totiž stojí příběh, který je hodný následování. V rodné Samoi, kde je ragby obrovsky populární, jej hrál před domem na plácku tak, jako kluci jinde fotbal. "Všude kolem stály citrónovníky – když to napálíte do nich nebo do zdi domu, to tak bolí!" vzpomínal. "Bráchové nejdřív nechtěli, abych s nimi hrával. Pak mě vzali mezi sebe s jednou podmínkou: Když do toho jdeš, nikdy nebudeš brečet. Pokud začneš, dostaneš facku."

Ve svých jedenácti letech Tuilagi s rodinou přijel do Velké Británie. Žádný svalovec, navíc totálně bez znalostí taktiky a pravidel ragby. Ale on makal. Zesílil, stal se z něj obr, jeho talent byl nepřehlédnutelný. "Škole jsem ovšem moc nedal. Celou matiku jsem si říkal: Když už zase budu moci trénovat?" Dřina se vyplatila. "Byla to sázka na jednu kartu," přiznává Tuilagi. "Upřímně – kdybych nehrál ragby, tak vůbec nevím, co bych dělal."

Občas si však přibírá roli domnělého komika. A pak to schytá, jako v případě svého "vtípku" na účet Davida Camerona.

Autor: