Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Rallye Dakar odstartovala v Argentině

Sport

  18:18aktualizováno  21:33
BUENOS AIRES - Prvními lídry jubilejního 30. ročníku Rallye Dakar se dnes stali španělský motocyklista Marc Coma na KTM, Katařan Násir Attíja za volantem BMW a v zatím nejvyrovnanější kategorii kamionů Nizozemec Marcel van Vliet s vozem GINAF.

Marc Coma na startu rallye. foto: ČTK

 Nejlepšího českého jezdce Aleše Lopraise s tatrou dělí od prvního místa 2:45 minuty a patří mu za to pátá pozice o pouhé dvě sekundy před Tomášem Tomečkem.

Van Vliet, který oslavil premiérové dakarské vítězství v kariéře, má také pouze dvousekundový náskok před krajanem v dalším ginafu Gérardem de Rooyem. Na třetím místě ztrácí Rus Ilgizar Mardějev v kamazu necelou půlminutu. Naopak potíže měl obhájce prvenství Hans Stacey z Nizozemska, který nabral čtyřicetiminutovou ztrátu.

Zatímco vedoucí posádka kategorie automobilů má jen zhruba dvouminutový náskok před trojicí favorizovaných volkswagenů, Coma zahájil útok na své druhé vítězství v soutěži po roce 2006 impozantním způsobem. Na 371 kilometrů dlouhé rychlostní zkoušce na trase z Buenos Aires do Santa Rosy si vypracoval náskok přes 22 minut.

Mezi motocyklisty zajel v první etapě 17. čas Martin Macek, který na tovární yamaze obhajuje patnácté místo z roku 2007. Na 25. pozici je Jan Froněk s KTM. Mezi nimi figuruje v pořadí francouzský obhájce prvenství Cyril Despres, který po defektu přijel do cíle jen na ráfku a na 22. místě ztratil na Comu přes 41 minut.

V samostatné kategorii čtyřkolek patří druhé místo Josefu Macháčkovi s yamahou, který má třináctiminutovou ztrátu na Francouze Christopha Declercka.

Na prvních 733 soutěžních kilometrů na jihoamerickém kontinentu se vydalo 530 posádek z 49 zemí, které mají před sebou celkem 9574 km. Páteční slavnostní start v podobě přehlídky konvoje účastníků sledovalo na patnáctikilometrové trase v ulicích argentinské metropole půl milionu lidí.

"Ty davy byly neskutečné," uvedl na stránce Lopraisova týmu navigátor Vojtěch Štajf. "Lidé byli opravdu rozvášnění, jeden takový si stoupl přímo před naši tatru a druhý ho přitom fotil, a přitom ani jeden z nich neřešil, zda Aleš skutečně zastaví. V kabině jsme si říkali, že takto velkolepé přijetí bychom si přáli mít ještě jednou, 18. ledna," dodal.

V neděli je na programu celkem 837 km vedoucích ze Santa Rosa de la Pampa do Puerto Madryn, z toho 237 km tvoří rychlostní zkoušku.

Autor: