Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rallye Šumava ukončila tragická nehoda, zemřela při ní spolujezdkyně

Sport

  17:28aktualizováno  20:59
Tragédie se odehrála při Rallye Šumava. Při sobotní rychlostní zkoušce havarovala nedaleko Strážova posádka číslo 55 (Jaroslav Krejčík, Alena Krejčíková). Jednačtyřicetiletá spolujezdkyně utrpěla mnohačetná poranění, v nemocnici svým zraněním podlehla. Pořadatelé nejprve zrušili závěrečné dvě sobotní rychlostní zkoušky a večer po debatě s účastníky i nedělní zbytek závodu.
Havárie při rallye (ilustrační foto)

Havárie při rallye (ilustrační foto) foto: Profimedia.cz

„Na základě tragické události rozhodl organizační výbor po poradě s posádkami o předčasném ukončení 58. ročníku. Organizační výbor vyjadřuje upřímnou soustrast všem pozůstalým,“ uvedli.

“Žena utrpěla velmi vážná zranění. V bezvědomí a se zajištěnými dýchacími cestami po resuscitaci byla transportována leteckou službou na Emergency Fakultní nemocnice v Plzni-Lochotíně,“ sdělila mluvčí záchranářů Mária Svobodová.

“Žena bohužel i přes veškerou snahu lékařů svým zraněním v nemocnici podlehla,“ potvrdil po 16. hodině policejní mluvčí Ondřej Hodan.

„Český řidič narozený v roce 1979 s vozidlem Subaru Impreza z dosud přesně nezjištěných příčin vylétl s vozidlem mimo trať do pole, kde s ním havaroval. Ve voze s ním jako spolujezdkyně jela žena ročník narození 1983. Alkohol byl u řidiče vyloučen dechovou zkouškou, ale byl u něj nařízen i odběr krve v nemocnici. Dále se nehodou budou zabývat kriminalisté z územního odboru Klatovy,“ doplnil policejní mluvčí,

Sobotní etapu provázela nepřízeň počasí. „Tratě jsou dnes obrovsky náročné, všude spousta vody, místy sníh, strašně to klouže,“ uvedl jeden ze závodníků.

Účastníci rallye v sobotu absolvovali jen tři z šesti plánovaných měřených úseků, po kterých byl v čele Václav Pech. V neděli se měly jet další čtyři rychlostní zkoušky. Po nešťastné události závodníci neměli zájem pokračovat. „Bohužel došlo k tragické nehodě. My jsme se rozhodli na to okamžitě reagovat tak, že odstupujeme ze soutěže. Nechceme žádné body,“ řekl České televizi desetinásobný mistr republiky Jan Kopecký.

Už v pátek večer došlo v průběhu rychlostní zkoušky souběžně probíhající historické rallye (Historic Vltava Rallye) k těžké havárii vozu Porsche 911 řízeným dvaapadesátiletým rakouským závodníkem Michaelem Putzem, jemuž dělá navigátorku jeho o tři roky starší manželka. Na mokré vozovce dostali smyk a narazil do stromu.

Muž utrpěl velmi vážná zranění a vrtulník ho transportoval na urgentní příjem plzeňské fakultní nemocnice. Absolvoval operaci a jeho stav je vážný. Jeho žena utrpěla středně těžká zranění.

Výběr případů úmrtí při automobilových soutěžích

13. července 2002 - Během sprintrallye Agropa v Pačejově na Klatovsku zemřel po nárazu vozu do stromu spolujezdec Martin Huml.

20. září 2003 - Při Rallye Světlá na Havlíčkobrodsku zemřeli oba členové posádky Ferdinand Křehlík a Eva Návojská, kteří nepřežili náraz do stromu ve vysoké rychlosti.

16. dubna 2005 - Při Rallye Pelhřimov zemřel jezdec Tomáš Vojtěch, který ztratil vědomí ve čtvrté rychlostní zkoušce a k životu ho nepřivedla ani rychlá lékařská pomoc. Příčinou jeho úmrtí bylo selhání srdce.

27. října 2006 - Při první rychlostní zkoušce regionální automobilové soutěže Rallye Střela na Plzeňsku narazil jezdec Martin Vodehnal bokem vozu do betonového sloupku a soklu předzahrádky u jednoho z domů a nehodu nepřežil.

25. srpna 2007 - Spolujezdec Luděk Kocman zemřel po převozu do nemocnice poté, co v třetí rychlostní zkoušce zlínské Barum rallye jeho vůz vyjel ve vysoké rychlosti ze silnice a bokem narazil do stromu.

21. června 2008 - Na Horácké rallye Třebíč zahynuli oba členové posádky Miroslav Levora a Pavla Třebínová, jejichž vůz narazil po smyku do stromu.

30. května 2009 - Při automobilové soutěži Rallye Posázaví na Havlíčkobrodsku zemřel řidič Karel Švec, jehož auto narazilo do stromu při rychlostní zkoušce. Spolujezdec byl těžce zraněn.

8. dubna 2011 - V druhé rychlostní zkoušce Rallye Šumava Klatovy havaroval jezdec Jiří Skoupil a na následky nehody zemřel. Spolujezdec byl těžce zraněn.

26. května 2012 - Ve dvanácté rychlostní zkoušce Rallye Český Krumlov narazil soutěžní vůz do kostela, spolujezdec Aleš Zimolka následkům zranění po převozu do nemocnice podlehl.

14. července 2012 - Při nehodě v třetí rychlostní zkoušce Rallye Bohemia zemřel Bohuslav Ceplecha, navigátor jezdce Martina Semeráda.

1. června 2013 - Při nehodě na amatérské Rallye Teplice zemřela čtyřiačtyřicetiletá řidička. Její spolujezdkyně skončila se zraněním v nemocnici.

5. října 2013 - Při nehodě v druhé rychlostní zkoušce Rallye Příbram zemřel spolujezdec Jan Jinderle junior.

9. listopadu 2014 - Po nehodě na Rallye Krkonoše zemřel jezdec Miloš Vágner. Jeho navigátor Petr Gross, někdejší účastník mistrovství světa, byl zraněn.

14. června 2015 - Při Rallye Orlické hory zahynul při havárii třiašedesátiletý navigátor Jaroslav Starý.

19. března 2022 - Při tragické nehodě na první rychlostní zkoušce Rallye Slovakia ring zemřel český navigátor Rudolf Kouřil.

20. dubna 2024 - Po vážné nehodě na Rallye Šumava zemřela spolujezdkyně Alena Krejčíková, která jela ve voze Subaru Impreza Sti s Jaroslavem Krejčíkem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!