Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

„Neguinho.“ Legendární jezdec Piquet rasisticky urazil Hamiltona. Za Britem stojí i Ferrari

Lewis Hamilton ze stáje Mercedes v Miami foto: AP

Už loni v listopadu při Velké ceně Brazílie použil trojnásobný mistr světa formule 1 Nelson Piquet na adresu Lewise Hamiltona slangový výraz s rasistickým podtextem. Více než půl roku zůstala nevhodná poznámka bez povšimnutí, teď ji řeší média po celém světě stejně jako Mezinárodní automobilová federace, samotný Hamilton i týmy formule 1. Všichni výroky Piqueta odsuzují.
  17:21

Piqueta tehdy rozhněvala vzpomínka na Velkou cenu Velké Británie.

Pilot Mercedesu a sedminásobný světový šampion Hamilton vyhrál domácí závod v červenci poté, co hned v prvním kole kolidoval po tvrdém souboji s Verstappenem. Zatímco nizozemský jezdec Red Bullu tehdy skončil v bariéře, Brit si dojel pro důležitý triumf, díky němuž výrazně snížil rivalův náskok v čele MS.

Lewis Hamilton slaví triumf ve Velké ceně Británie formule 1.

„Ten n... tam poslal auto a nenechal tam (druhému jezdci) prostor,“ řekl Piquet ve videu portálu Estadao. Bylo podle něj štěstí, že na kolizi doplatil jen Verstappen.

Konkrétně použil v portugalštině výraz „neguinho“. Podle zdroje novináře Chrise Medlanda nese poněkud slabší význam než anglický ekvivalent, i tak je ovšem zcela nepřijatelný.

K urážce se už stihl vyjádřil i sám Hamilton, možná pro Piquetovo lepší porozumění nejdříve v portugalštině. „Zaměřme se na změnu mentality,“ napsal na svém twitterovém účtu.

Posléze se za pár minut rozepsal: „Je to víc než jen jazyk. Tyto archaické způsoby myšlení se musí změnit a v našem sportu nemají místo. Celý život jsem byl obklopen těmito postoji a cílenými útoky. Na učení bylo dost času. Nastal čas jednat.“

Na Piquetovy výroky zareagovalo s pohoršením také vedení F1. „Diskriminační nebo rasistický jazyk je nepřijatelný v jakékoli formě a nemá ve společnosti místo. Lewis je mimořádný ambasador našeho sportu a zaslouží si respekt. Jeho vytrvalá snaha o rozmanitost a inkluzi představuje lekci pro mnohé a něco, k čemu jsme se ve formuli 1 zavázali,“ uvedli představitelé F1 v prohlášení.

Piquetova slova odmítly Mezinárodní automobilová federace (FIA) i Hamiltonův tým Mercedes.

„Co nejdůrazněji odsuzujeme jakékoli rasistické nebo diskriminační výrazy. Lewis stojí v čele úsilí našeho sportu v boji proti rasismu a je skutečným ochráncem rasové diverzity na trati i mimo ni,“ napsal v oficiálním oznámení Mercedes, na které odpovědělo také Ferrari - „Stojíme při vás.“

Naopak Red Bull se ke komentářům úspěšného pilota vyjadřovat nechce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!