Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rázné Bakalovo řešení sváru, Štybara chce koupit i s celým jeho týmem

Tour de France

  16:15aktualizováno  16:36
KORTRJIK - Manažer cyklistické stáje Quick Step Patrick Lefevere stojí o českého cyklokrosaře Zdeňka Štybara natolik, že je ochoten koupit i jeho tým Telenet-Fidea. Úřadující mistr světa má zájem do belgického týmu, který před novou sezonou koupil český miliardář Zdeněk Bakal, přestoupit, ale zatím se nedokázal dohodnout na uvolnění se svým současným zaměstnavatelem.

Zdeněk Štybar foto: ČTK

Úspěšný nebyl ani Lefevere, když nizozemskému manažerovi Fidey Hansi van Kasterenovi nabídl spojení. "Zeptal jsem se, jestli bych mohl jeho tým koupit, ale nesouhlasil," uvedl Lefevere v pátek, kdy v Kortrijku slavnostně představil tým před novou sezonou. Van Kasteren má namířeno do důchodu a hlavní sponzor týmu Telenet chce pokračovat v podpoře stáje, jen když zůstanou elitní jezdci včetně Štybara.

ŠTYBAR SKONČIL V GENERÁLCE NA MS ČTVRTÝ

Cyklokrosař Zdeněk Štybar obsadil v posledním závodu Světového poháru před mistrovstvím světa, na němž bude za týden obhajovat titul, čtvrté místo. V nizozemském Hoogerheide zvítězil Belgičan Niels Albert, jenž si pojistil celkový triumf v seriálu.

Pětadvacetiletý Štybar nastoupil do závodu dva dny po návratu ze soustředění na Mallorce, kde ladil formu na šampionát. Brzy po startu všem soupeřům ujel a vytvořil si přibližně čtvrtminutový náskok, který si několik okruhů udržoval.

Útok na vítězství, jímž se chtěl před MS rozloučit se svým duhovým trikotem šampiona, mu však nevyšel. Zhruba tři okruhy před koncem se před něj při výměně kola dostali Albert a další belgický soupeř Kevin Pauwels, které už Štybar nedostihl.

V závěru ho navíc dojel zkušený Belgičan Sven Nijs a odsunul ho mimo stupně vítězů. Na vítězného Alberta ztratil nejlepší český cyklokrosař 37 sekund, Pauwels byl druhý o šest sekund.

Stejné pořadí je na prvních třech místech i v konečném pořadí seriálu.

"Chápu, že má Hans problémy se sponzory a potřebuje udržet Štybara, aby mu neodešli. Myslím, že by z nich mohl být kontinentální tým pod našimi křídly a sponzoři by byli spokojení," řekl Lefevere. Štybar, jenž loni vyhrál vedle mistrovství světa i Světový pohár a seriál Superprestige, chce otestovat své schopnosti i v silničních závodech.

"Můžu mu nabídnout start na Tour de France, Kolem Flander, což je jeho sen, nebo Kolem Rakouska. Už dávno jsem mu to nabízel, ale konkrétní odpověď jsem nedostal. Chce to zkusit a za rok nebo dva uvidí. Je mu 25 let, takže se k cyklokrosu zase může eventuálně vrátit," prohlásil šéf Quick Stepu. S Fideou má český jezdec smlouvu do konce února, ale v kontraktu má klauzuli, podle které může jeho současný tým vyrovnat první nabídku konkurence. Van Kasteren už dříve uvedl, že v prosinci dorovnal nabídku Quick Stepu na roční plat 525 tisíc eur.

"Pak jsem dostal návrh Quick Stepu ve výši 575 tisíc eur, což by pro mě bylo moc, tak jsem měl v plánu ho pustit. Pak jsem si ten mail prohlédl podruhé a nikde jsem nenašel jméno Patricka Lefevera. Proto jsem napsal do Quick Stepu, jestli mohou potvrdit, že je to od něj. Na odpověď čekám už třetí týden," citoval manažera Fidey belgický P-Magazine.

Lefevere nechce, aby celá věc skončila u soudu. "Existuje jen pár možností. Buď bude Štybar volný, nebo Van Kasteren bude souhlasit se začleněním do našeho týmu. Jinak dojde na právní spor Hanse a Štybara a toho se nechci účastnit," řekl Lefevere.

Autor: