Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rekordman Velké pardubické Váňa: Sedět na tribuně je děs

Sport

  10:54
PRAHA - Útok na šestý triumf. Legendární Josef Váňa (56), rekordman Velké pardubické s pěti vítězstvími a 22 starty, nechce chybět ani při blížícím se 119. ročníku věhlasného dostihu. "Tiumen už po zranění vypadá velmi dobře, chystáme se. Právě jsme odjeli výbornou práci," hlásil slavný žokej včera ze své samoty Mlýnce na Karlovarsku.

Legendární žokej Josef Váňa s bělkou Sixteen foto: František VlčekLidové noviny

Prozraďte – jak se vám poslední dobou spí?

Dobré dva týdny nic moc. Třeba ve středu mi v půl desáté večer volal kolega, že se mu pokazilo auto a stojí s koňmi někde za Norimberkem. Tak jsem pro ně jel a nespal vůbec. Noc předtím se mi spalo špatně, možná to bylo tím úplňkem. Vůbec je to se spaním špatné, hlavně proto, že pořád někam jezdím. Minulý týden jsem byl během tří dnů v Pardubicích aitalském Meranu, se spánkem žádná sláva.

Co nahrává Váňovu 23. startu

Zkušenosti. "Ale nejsem nejstarší, Angličan Sanders jel v roce 1983 ve dvaašedesáti a Vladimír Hejmovský vyhrál v roce 1951 v devětapadesáti," připomíná.
Zdravotní stav. "Nestěžuju si. Při loňském třetím místě v sedle Juventuse jsem se ani nestačil zadýchat," říká.
Souhlas manželky. "Ať jede, jinak by se trápil," má jasno Pavla Váňová. "Ale strach mít budu."

Otázka zazněla proto, jestli se vám třeba nezdá o Velké pardubické...

Ale kdepak. O té se mi nezdá už hodně let.

Protože jste mezi žokeji mazák?

Asi ano. Já byl mazák poměrně brzy, vždyť jsem dřív dělal mnohem adrenalinovější sporty než ježdění na koni. Dlouho jsem byl členem Horské služby, hrál fotbal, běhal, lyžoval, lezl po skalách, dělal karate. S Velkou nemám problém.

Jak se tedy coby žokej stavíte k letošní Velké?

Už to vypadalo, že nijak, ale teď jsem optimista. Tiumen už po zranění vypadá velmi dobře, dneska jsme odjeli výbornou práci. Chystáme se. Ale pořád je důležité, aby koně byli zdraví.

Po loňské Velké jste prohlásil, že už to necháte na mladých. Všechno je jinak?

Můžu snad změnit názor, ne? (smích) Původně jsem chtěl jet Velkou s Welldancerem, ale bohužel se to nepovedlo, protože se zranil. Tak jsem si vyhlídl Tiumena, ale ten si poranil kopyto při třetí, srpnové kvalifikaci, byť s naším Pepčou v sedle skončili čtvrtí a kvalifikovali se. Dávali jsme ho dohromady, rád bych na něj sedl. Jsem poloviční majitel a druhá půlka souhlasí. Jde o to, že pokud bych pardubickou jel, tak na koni, který mi říká pane. To abych si nemusel vyčítat, že jsem něco zkazil nebo někoho připravil o peníze.

Vy a připravit někoho o peníze? V posledních ročnících Velké pardubické jste byl pokaždé na předních místech...

No právě, takže je to nesmysl, že? Asi si dělám zbytečné starosti.

Na Welldancerovi jste jel v červenci v Albertovci. To proto, že se traduje, že kdo vyhraje v Albertovci, vyhraje i Velkou pardubickou?

No... Jenže tehdy jsem netušil, že Welldancer toho měl po druhé kvalifikaci fakt dost. V Albertovci pak nechtěl běžet, ale dal do toho srdce a byla z toho natržená šlacha.

Dostih v Albertovci byl ale vaším prvním a dosud jediným startem po loňské Velké. Nemůže to být překážkou?

Pro Velkou to není rozhodující. Důležitou roli hrají zkušenosti, navíc jsem denně minimálně na třech koních. Z toho strach nemám.

Jaký je vlastně Tiumen kůň?

Říkají, že línej. Těžko to můžu posuzovat, protože jsem na něm v dostihu nejel. Je mu sedm, ale když byl krapet mladší, tak byl schopný v rychlém dostihu v Meranu smést konkurenci jako hrom.

Jak z něho tu lenost dostat?

Myslím, že v dostihu je třeba vést ho trošičku proti ruce, ale to se musí vyzkoušet v praxi. Protože při práci doma se mi nezdá, že by byl línej.

Může Tiumen vyhrát Velkou?

Každý dobrý kůň může vyhrát Velkou. Sice jsem na něm ještě dostih nejel, ale to je nejmenší problém. Já za svoji kariéru jel minimálně pět set koní poprvé a mockrát jsem vyhrál. V Německu jsem vyhrál na koni, co předtím nedokončil jediný dostih.

Budete moci po letošní Velké říct – tak letos už to bylo opravdu naposledy?

No, nevím, jestli ještě nepočkám na Welldancera. Je to mladý kůň, je mu taky sedm, příští rok bychom to třeba zkusili.

Třeba? Všichni přece vědí, že bez Velké pardubické nemůžete být...

Tak dobře, no. Asi to tak je. V posledních letech jsem nejel dvakrát – jednou jsem zmeškal termín přihlášek a předloni jsem se zranil. A můžu vám říct, že sedět na tribuně, když koně najíždějí na Taxis, je hroznej pocit. Šílenej. Jedním slovem děs. Pak jsem si musel dát panáka.

Neomezujete se pouze na práci kolem koní, na Karlovarsku jste na volební kandidátce TOP 09 do sněmovny.

Kandiduju za Nezávislé starosty, ale podporuju TOP 09, jsem místostarostou v nedaleké Chyši. Je to ale jenom o té podpoře, do sněmovny nechci. To bych nemohl dělat svoji práci, která mě baví.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!