Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rekordy nepočítám, řekla po dalším maximu Sáblíková

Sport

  14:48
BERLÍN - Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková tři týdny před startem Světového poháru potvrdila, že je na nadcházející sezonu výborně připravena. V německém Inzellu v pátek překonala o půldruhé sekundy vlastní světový rekord na otevřené dráze na trati 5000 metrů.

Sáblíková na fotografii z mistrovství republiky. foto: ČTK

Aktuálně drží Sáblíková devět nejlepších časů historie mezi juniorkami a seniorkami.

"Že jich je ale tolik, to neregistruju. O tom má přehled Petr (trenér Novák)," řekla Sáblíková. Nejlepší česká sportovkyně loňského roku drží seniorské světové rekordy na 5 a 10 km, juniorské na 3, 5, 10 km a ve čtyřboji, nejrychleji zvládla trojku, pětku a čtyřboj i na otevřené dráze.

V Inzellu v pátek dosáhla času 6:56,98 minuty a vylepšila maximum z loňského ledna, kdy jí v italském Collalbu tehdejší čas 6:58,45 vynesl zároveň titul mistryně Evropy ve víceboji. "Původně jsme chtěla jet jen na rekord dráhy, ale pak jsme si s Petrem řekli, že bychom to mohli zkusit i na svěťák. A povedlo se. Byla jsem z toho ale hodně překvapená," uvedla Sáblíková.

Vítězka Světového poháru na dlouhých tratích a trojnásobná mistryně světa tušila, že by mohla rekord zajet tři čtyři kola před cílem. "Petr na mě volal, že když vydržím, tak se to povede. Bylo to ale těžké, protože na otevřené dráze je to úplně něco jiného než v hale. Člověk si musí dávat pozor na spoustu věcí," podotkla členka Novis týmu.

Stále na cestách
Jedenadvacetiletá závodnice se musela stejně jako při předešlém startu v Inzellu o týden dříve obejít bez nové kombinézy pro letošní sezonu. Problém to ale prý nebyl. "Loňský model je prakticky úplně stejný. Jen jak už je používaná, tak se například odloupávají reklamy," řekla Sáblíková. Novou kombinézu by měla dostat příští týden, kdy se bude v Erfurtu připravovat na listopadový start Světového poháru.

Přestože ještě sezona naplno nezačala, Sáblíková je už více než měsíc mimo domov a ještě dlouho bude. Za rodiči do Žďáru nad Sázavou se dostane až před Vánoci. Do té doby bude prakticky jen cestovat mezi jednotlivými závody. "Před odletem na Svěťák do Moskvy budu jen krátce v Praze, protože odtud odlétáme," uvedla. Rodiče však uvidí dříve, protože plánují, že ji přijedou povzbudit na některé evropské závody.

Sáblíková si v přípravě na ostrý start sezony zatím vede znamenitě. Své výsledky a časy ale nepřeceňuje. "Světový pohár bude úplně něco jiného. Teď jsou ještě všichni v tréninku a ladí formu. Nic se z toho nedá vyvodit.

Stejně jako mají soupeřky obavy ze mě, já mám obavy z nich," dodala česká reprezentantka realisticky.

Autoři: ,

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...