Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řídítka mi někdy jen lítají

Sport

  10:44
PRAHA - Víkendové motokrosové lahůdky v pražské Sazka Areně se poprvé zúčastní i osm odvážných dívek, které si odbudou superkrosovou premiéru. „Doufám že to zvládneme,“ říká jedna z adeptek terénního motocyklového sportu Jana Bártová (16) z jihomoravských Ždánic.

Jana Bártová foto: Lidové noviny

Modrooká blondýnka vypadá na první pohled jako většina jejích vrstevnic, ale oproti nim umí zkrotit svůj motocykl KTM 125, s nímž letos dokonce už zasáhla do mistrovství světa.

Studentka obchodní akademie se musela kvůli pražské akci naučit jízdu na „roletě“, což je specialita halových závodů. „Jednou se mně motorka postavila na roletě na zadní, že jsem myslela, že ji zahodím, ale dopadlo to dobře. Akorát jsem se zakousla přilbou do řidítek...“

Jak jste se k motokrosu, typicky mužskému sportu, dostala?
Bylo to přes taťku, který taky jezdil. Bral mě s sebou na závody, koukala jsem se, pak jsem se svezla na babetě a v osmi letech už začala závodit.

Motokros je fyzicky značně náročná disciplína. Jak zvládáte neposedný stroj a neustálé terénní nerovnosti?
U nás se jezdí dvě patnáctiminutové jízdy, ve světě dvacetiminutové. Prvních deset minut docela jde, pak už ale síly rychle odcházejí. Řídítka mi v rukou jen lítají a moc nestíhám. Zatím jsem ale vždycky dojela.

Jak získáváte fyzičku?
Cvičím, běhám, posiluju, všechno, co k tomu patří. Zatím to stačím zvládat, se školou žádné potíže nemám.

Startovala jste v mistrovství světa. Jak vlastně vypadá ženský šampionát?
Letos jsem jela dva závody. P r v -ních šest holek hodně letí, pak je to podle sil. Příští rok zkusím kompletní seriál. Chci se zlepšit a dostat se do první desítky.

Motokros je poměrně nebezpečný sport. Nemáte někdy strach?
Samozřejmě že mám respekt. Když jsem ale byla menší, tak mi to tak nepřipadlo, a to jsem si polámala ruce a prsty a vyhodila kolena. Když jsem loni spadla při freestylu, tak to bylo horší. Měla jsem proraženou lebku, přelámané lícní kosti, zlomený nos, těžký otřes mozku a uštípnutý trn dvanáctého obratle. Léčila jsem se tři měsíce. Teď už se trochu víc hlídám, abych nešla přes řídítka a něco se mi zase nestalo. Už se taky trošičku víc bojím.

Co říkala takovému nadělení vaše maminka?
Mamka bere moje ježdění a úrazy sportovně. Když jsem loni po zranění ležela v nemocnici, přišel za mnou druhý den taťka a říkal, že má kupce na motorku. Řekla jsem, Ježíši, když už je doma, tak ji tam nech...

Autor:
Témata: sport, O2 are7), Ždánice, KTM