10. března 2015 17:17 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Federer neztrácí motivaci. Chce zase dobýt Wimbledon

Roger Federer slaví vítězství ve finále Masters v Šanghaji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roger Federer slaví vítězství ve finále Masters v Šanghaji. | foto: Reuters

Vyhrál už 17 grandslamů, 302 týdnů byl světovou jedničkou. Přesto tenista Roger Federer i v 33 letech pořád dokáže najít nové výzvy. Lákají ho místa, která dosud nenavštívil, užívá si na cestách život s rodinou - a touží ještě jednou vyhrát Wimbledon.

Federerova kariéra se proměnila. Vybírá si pečlivě svůj program. Už neplýtvá silami na Davis Cup, který loni vyhrál. Touží poznávat neokoukaná místa.

Vyrazil do Indie na první ročník nové soutěže International Premier Tennis League. Na přelomu dubna a května se chystá na nový turnaj ATP do Istanbulu. Lákala by ho exhibiční série v Africe.

Tenis si užívá. Cestuje se svou ženou Mirkou a čtyřmi dětmi. Dvojčata Leo a Lenny se narodila loni, Charlene a Myla oslaví v červenci šesté narozeniny. V péči o děti jim pomáhají chůvy, na cestách Federerovi vozí i učitelku. Ráno se tak hotelové pokoje proměňují v učebny.

„Přijde mi to jako správná věc, aspoň můžeme všichni zůstat pohromadě,“ řekl Federer v rozhovoru s New York Times. „Holky si to užívají a já zbožňuju, když můžu být s rodinou. Stejně tak Mirka. Myslím, že je to lepší, než kdybychom nebyli spolu a ony mohly chodit do normální školy. Ale může se to rychle změnit.“

Druhý hráč světa se zatím výuky neúčastní. „Ale občas rád nahlédnu, abych se podíval, jak to jde.“

Andreas Seppi (vpravo) vyřadil Rogera Federera.
OŠETŘENÍ. Lékaři zkoumají bolavé místo Rogera Federera na pravé ruce.

Zároveň ale dál touží po velkých vítězstvích. Na Australian Open se rozloučil nečekaně brzy - už ve 3. kole ho vyřadil Andreas Seppi. Federer však ukázal, že ho překvapivá porážka nerozhodila. Na konci února vyhrál silně obsazený turnaj v Dubaji, ve finále porazil světovou jedničku Novaka Djokoviče.

„Znovu jsem hrál dobrý tenis, což se mi v Austrálii proti Seppimu nepovedlo,“ potěšilo Federera.

Rád by ještě nějakou grandslamovou trofej dobyl. Naposledy se mu to povedlo při Wimbledonu 2012, v době, kdy už ho kdekdo odepisoval. Loni nebyl na stejném místě od triumfu daleko - s Djokovičem bojoval pět setů. I to mu dává víru, že na 17 grandslamech se jeho sbírka nezastaví.

„Kdybych si mohl vybrat, tak bych chtěl ještě vyhrát Wimbledon,“ prohlásil tenista, který v All England Clubu triumfoval už sedmkrát.

Letos si tamtéž zkusí osladit Kristova léta osmou trofejí.

Ondřej Novotný