Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Roglič obhájil celkové vítězství na Vueltě, v závěrečném dojezdu dominoval Ackermann

Primož Roglič slaví vítězství na jedné z etap Vuelty. foto: ČTK

Tak to zvládli. Přes všechny nástrahy španělské Grand Tour, přes všechno testování na Covid-19, dorazili cyklisté až do Madridu. Dojeli tak i poslední třítýdenní etapový závod sezony, dokončili sezonu. Největší radost měl v centru Madridu Primož Roglič, který obhájil celkové prvenství. Závěrečný hromadný dojezd vyhrál Pascal Ackermann.
  17:14aktualizováno  17:42

Šest kilometrů před cílem sjel Rémi Cavagna kvarteto uprchlíků, kteří se po příjezdu do Madridu pokusili pelotonu poodjet.

Vše bylo nachystáno na poslední bitvu o etapový triumf na této Vueltě i v této sezoně.

Právě Deceuninck Quick-Step na čele balíku určoval vysoké tempo. Za ním jela seřazená Bora, následovaná UAE-Emirates. Tedy tři týmy se třemi největšími favority závěrečného spurtu – Samem Bennettem, Pascalem Ackermannem a Jasperem Philipsenem.

Tři kilometry před cílem ale všechny překvapil Sunweb, který se v šesti lidech dostal na čelo, po něm také Mitchelton-Scott.

Do posledního kilometru ale nakonec vjížděla na prvním místě Bora, která připravila ideální pozici pro závěrečný spurt pro Pascala Ackermanna.

Za ním se vyvážel Sam Bennett, který dlouho čekal. Až v posledních metrech za to vzal, ale tentokrát to nestačilo.

Německý cyklista si tak dojel pro druhý etapový triumf na této Vueltě. První získal v deváté etapě právě po diskvalifikaci Bennetta za jeho bodyček soupeři.

Už čtyři hodiny předtím začal slavit Primož Roglič. V čele pelotonu se už na startu na hipodromu Zarzuela seřadil s celou letkou Jumbo-Visma. S Georgem Bennettem, Robertem Gesinkem, Lennardem Hofstedem, Seppem Kussem, Paulem Martensem a Jonasem Vingegaardem.

Chytili se kolem ramen a užívali si druhého prvenství v řadě tohoto Slovince na španělské Grand Tour.

Primož Roglič slaví vítězství na jedné z etap Vuelty.
Vedoucí skupinka cyklistů, ve které je i vítěz etapy Primož Roglič, kousek před...

Rogličovi pak gratuloval kde kdo. Pochopitelně druhý Richard Carapaz, třetí Hugh Carthy, čtvrtý Dan Martin a pátý Enric Mas.

Přidávali se i další závodníci, kteří postupně za Slovincem jezdili na čelo a blahopřáli mu k dalšímu velkému triumfu.

Rémi Cavagna také slavil. Stal se nejbojovnějším cyklistou celého závodu. Radost měl i Chris Froome, kterému byla oficiálně předána cena za vítězství na Vueltě v roce 2011, které získal až od zeleného stolu po vyloučení José Coba.

Až 35 kilometrů před cílem oslavy na chvíli skončily a začalo se naposled na této Vueltě a také v této sezoně závodit. Peloton vjel do centra Madridu a na čele se seřadily vlaky jednotlivých stájí.

Zaútočili Tim Wellens s Williem Smithem, Dmitrij Gružděvem a Gonzalem Serranem, kteří se snažili hlavnímu poli poodjet.

Povedlo se jim to, chvíli měli k dobru i 20 vteřin, ale nikam dál je peloton vedený Quick-Stepem i se Zdeňkem Štybarem nepustil.

Quick-Step ale svou práci nedokončil, Bennett v cíli na Pascala Ackermanna nestačil.

Spolu s celkovým vítězem Rogličem pak na pódium na náměstí bohyně Kybelé vystoupal i Enric Mas – vítěz soutěže do 25 let a také Guillaume Martin, král hor.

A to bylo vše.

Roglič totiž kromě červeného dresu získal i ten zelený v bodovací soutěži. Pětasedmdesátý ročník španělské Grand Tour si podmanil.

Cyklistický závod Vuelta - závěrečná 18. etapa (Hipódromo de la Zarzuela - Madrid, 139,6 km):

1. Ackermann (Něm./Bora-hansgrohe) 3:28:13, 2. Bennett (Ir./Deceuninck-Quick-Step), 3. Kanter (Něm./Sunweb), 4. Philipsen (Belg./SAE Team Emirates), 5. Sütterlin (Něm./Sunweb), 6. Morin (Fr./Cofidis), 7. Van Rensburg (JAR/NTT), 8. Manzin (Fr./Total Direct Energie), 9. Stannard (Austr./Mitchelton-Scott), 10. Aberasturi (Šp./Caja Rural-Seguros RGA), ...17. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) všichni stejný čas, 125. Hirt (ČR/CCC) -57.

Konečné pořadí: 1. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) 72:46:12, 2. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) -24, 3. Carthy (Brit./EF Pro Cycling) -1:15, 4. D. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) -2:43, 5. Mas (Šp./Movistar) -3:36, 6. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -7:16, 7. De La Cruz (Šp./SAE Team Emirates) -7:35, 8. Gaudu (Fr./Groupama-FDJ) -7:45, 9. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe) -8:15, 10. Valverde (Šp./Movistar) -9:34, ...56. Hirt -2:20:00, 102. Štybar -3:43:45.

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...