Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rozhodčí slezl z umpiru, aby vyhecoval ‚flákače‘ Kyrgiose. ‚Tohle se nesmí opakovat,‘ zlobí se Federer

Nick Kyrgios tradičně flákal tenis a Mohamed Lahjani se mu rozhodl domluvit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nick Kyrgios tradičně flákal tenis a Mohamed Lahjani se mu rozhodl domluvit. | foto: Reuters

NEW YORK Pohovor hlavního rozhodčího s australským tenistou Nickem Kyrgiosem ve čtvrtečním zápase US Open vyvolal bouřlivé reakce, ale pro sudího nebude mít žádné následky. Americká tenisová asociace (USTA) sice uvedla, že Mohamed Lahyani překročil své pravomoci, ale vzhledem k jeho bezúhonné pověsti ho trestat nebude.

Po trestu volal například Francouz Pierre-Hugues Herbert, jenž inkriminovaný zápas s Kyrgiosem prohrál.

Švédský rozhodčí Mohamed Lahyani sestoupil z umpiru ve druhém setu, když Kyrgios prohrával s Herbertem 4:6 a 0:3. 

K třiadvacetiletému Australanovi, jehož přístup k zápasům bývá často kritizován, promlouval téměř minutu, aby začal hrát naplno. „Snažím se ti pomoci,“ říkal mu.

Kyrgios po této domluvě výrazně zvýšil nasazení, druhou sadu získal v tie-breaku a další sety vyhrál 6:3 a 6:0. Nezvyklé chování rozhodčího nevnímal jako problém. Něco podobného se mu prý stalo třeba v Šanghaji. 

„Všichni víme, že jsem tam měl moment, kdy mi rozhodčí říkal to samé - ‚Není to dobré pro pověst tohoto sportu, nevypadá to dobře.‘ A taky se to stalo před dvěma týdny v Cincinnati proti Del Potrovi,“ vykládal Kyrgios.

Podle Herberta si rozhodčí za své chování zaslouží trest. „Myslím, že tohle není jeho práce. Není to trenér, je rozhodčí a měl by zůstat na umpiru,“ řekl Francouz. 

„Pokud udělá chybu, měl by být potrestán. Zase tolik jich nedělá, je to opravdu dobrý rozhodčí,“ dodal.

Americká tenisová asociace, která se kontroverzní situací zabývala, podle prvního prohlášení švédského arbitra nepotrestá. Sudí podle USTA zjišťoval, zda Kyrgios nepotřebuje lékařskou pomoc. 

Přímo k tenistovi prý Lahyani sešel kvůli velkému hluku na kurtu. Také Kyrgiose informoval, že pokud bude jeho evidentní nezájem v zápase pokračovat, bude muset zakročit. 

Kyrgios si nakonec při další pauze mezi gamy za stavu 1:4 vyžádal ošetření.

Mluvčí USTA Chris Widmaier dnes potvrdil, že pořádající organizace případ důkladně prověřovala a usoudila, že Lahyani překročil své pravomoci. Trest však vzhledem ke svým „mimořádným výkonům v roli turnajového rozhodčího“ nedostane. 

Roger Federer vysvětluje, proč vypadl už ve čtvrtfinále Wimbledonu 2018.

Roger Federer vysvětluje, proč vypadl už ve čtvrtfinále Wimbledonu 2018.

„Nyní už také lépe chápe, jaká jsou naše pravidla, a byl informován o tom, že těchto pravidel se musí do konce turnaje držet. Každý jeho zápas bude monitorován,“ uvedl Widmaier na adresu Lahyaniho, jenž byl dnes nasazen na zápas mužské čtyřhry.

V dalším kole Kyrgios narazí na pětinásobného šampiona US Open Rogera Federera. Ani švýcarskému favoritovi se výstup rozhodčího nelíbil a považuje ho za jasné překročení hranice.

„Nemyslím si, že je jeho úkolem chodit z umpiru. On (Kyrgios) se chová tak, jak se chová. Jako umpirový rozhodčí rozhodujete nahoře, ať se vám to líbí, nebo ne. Ale podle mě byste neměli chodit dolů a takhle mluvit,“ řekl. 

„Je to konverzace. A rozhovor může změnit vaše psychické nastavení. Může to být fyzioterapeut, doktor, nebo rozhodčí, když na to přijde. Proto by se to už nemělo opakovat,“ dodal.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.