Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rozhodčí slezl z umpiru, aby vyhecoval ‚flákače‘ Kyrgiose. ‚Tohle se nesmí opakovat,‘ zlobí se Federer

Nick Kyrgios tradičně flákal tenis a Mohamed Lahjani se mu rozhodl domluvit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nick Kyrgios tradičně flákal tenis a Mohamed Lahjani se mu rozhodl domluvit. | foto: Reuters

NEW YORK Pohovor hlavního rozhodčího s australským tenistou Nickem Kyrgiosem ve čtvrtečním zápase US Open vyvolal bouřlivé reakce, ale pro sudího nebude mít žádné následky. Americká tenisová asociace (USTA) sice uvedla, že Mohamed Lahyani překročil své pravomoci, ale vzhledem k jeho bezúhonné pověsti ho trestat nebude.

Po trestu volal například Francouz Pierre-Hugues Herbert, jenž inkriminovaný zápas s Kyrgiosem prohrál.

Švédský rozhodčí Mohamed Lahyani sestoupil z umpiru ve druhém setu, když Kyrgios prohrával s Herbertem 4:6 a 0:3. 

K třiadvacetiletému Australanovi, jehož přístup k zápasům bývá často kritizován, promlouval téměř minutu, aby začal hrát naplno. „Snažím se ti pomoci,“ říkal mu.

Kyrgios po této domluvě výrazně zvýšil nasazení, druhou sadu získal v tie-breaku a další sety vyhrál 6:3 a 6:0. Nezvyklé chování rozhodčího nevnímal jako problém. Něco podobného se mu prý stalo třeba v Šanghaji. 

„Všichni víme, že jsem tam měl moment, kdy mi rozhodčí říkal to samé - ‚Není to dobré pro pověst tohoto sportu, nevypadá to dobře.‘ A taky se to stalo před dvěma týdny v Cincinnati proti Del Potrovi,“ vykládal Kyrgios.

Podle Herberta si rozhodčí za své chování zaslouží trest. „Myslím, že tohle není jeho práce. Není to trenér, je rozhodčí a měl by zůstat na umpiru,“ řekl Francouz. 

„Pokud udělá chybu, měl by být potrestán. Zase tolik jich nedělá, je to opravdu dobrý rozhodčí,“ dodal.

Americká tenisová asociace, která se kontroverzní situací zabývala, podle prvního prohlášení švédského arbitra nepotrestá. Sudí podle USTA zjišťoval, zda Kyrgios nepotřebuje lékařskou pomoc. 

Přímo k tenistovi prý Lahyani sešel kvůli velkému hluku na kurtu. Také Kyrgiose informoval, že pokud bude jeho evidentní nezájem v zápase pokračovat, bude muset zakročit. 

Kyrgios si nakonec při další pauze mezi gamy za stavu 1:4 vyžádal ošetření.

Mluvčí USTA Chris Widmaier dnes potvrdil, že pořádající organizace případ důkladně prověřovala a usoudila, že Lahyani překročil své pravomoci. Trest však vzhledem ke svým „mimořádným výkonům v roli turnajového rozhodčího“ nedostane. 

Roger Federer vysvětluje, proč vypadl už ve čtvrtfinále Wimbledonu 2018.

Roger Federer vysvětluje, proč vypadl už ve čtvrtfinále Wimbledonu 2018.

„Nyní už také lépe chápe, jaká jsou naše pravidla, a byl informován o tom, že těchto pravidel se musí do konce turnaje držet. Každý jeho zápas bude monitorován,“ uvedl Widmaier na adresu Lahyaniho, jenž byl dnes nasazen na zápas mužské čtyřhry.

V dalším kole Kyrgios narazí na pětinásobného šampiona US Open Rogera Federera. Ani švýcarskému favoritovi se výstup rozhodčího nelíbil a považuje ho za jasné překročení hranice.

„Nemyslím si, že je jeho úkolem chodit z umpiru. On (Kyrgios) se chová tak, jak se chová. Jako umpirový rozhodčí rozhodujete nahoře, ať se vám to líbí, nebo ne. Ale podle mě byste neměli chodit dolů a takhle mluvit,“ řekl. 

„Je to konverzace. A rozhovor může změnit vaše psychické nastavení. Může to být fyzioterapeut, doktor, nebo rozhodčí, když na to přijde. Proto by se to už nemělo opakovat,“ dodal.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...