Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ruská ruleta s Tour de France

Sport

  8:02
PAŘÍŽ - Trvalo jeden týden, než cyklistickou Tour de France ovinulo dopingové chapadlo. Nad pestrobarevným pelotonem, který včera vjel do první klíčové části závodu v Pyrenejích, se tak opět vynořila otázka: mohou cyklisté vyhrávat bez dopingu?

Vedoucí jezdec Kirchen po dopingové kontrole. foto: AFP

"Musíme zůstat v klidu. Je normální, že když se na startu sejde sto osmdesát závodníků, že se objeví pozitivní test,“ tvrdil Patrice Clerc, šéf společnosti ASO, která nejslavnější cyklistický závod pořádá.


Černou ovcí se stal španělský veterán Manuel Beltrán. Bývalý horský pomocník Lance Armstronga měl po první etapě pozitivní test na EPO.


Beltrán oblékal dres stáje Liquigas, jejíž barvy hájí i český cyklista Roman Kreuziger. Ihned po pátečním oznámení pozitivní zkoušky se do týmové hotelu vypravila policie a Beltrána si odvedla k výpovědi na služebnu. Po dvouhodinovém výslechu se Španěl vrátil na hotel, zabalil si věci a ráno odletěl domů.


Tým ho totiž vyřadil ze sestavy, aby nemusel organizátorům zaplatit pokutu 100 tisíc eur.

"Můžeme dokázat, že s týmem to nemá nic společného,“ dušoval se šéf stáje Liquigas Roberto Amadio. "Na pokoji byl sám, náš lékař o tom neměl tušení. Jezdec, který dnes bere EPO, je blázen,“ narážel Amadio na kvalitnější testy, jež provádí francouzská antidopingová laboratoř. "Ale pořád jsou tací, kteří si rádi zahrají ruskou ruletu.“


Pokud výsledek potvrdí i výsledek B-testu, čeká Beltrána vyhazov a podle smlouvy přijde o celoroční mzdu.


Odchod staré gardy
Loni doping málem pohřbil celou Tour. Po sérii pozitivních testů nedokončily závod dvě stáje a řada favoritů. Cyklistika proto přistoupila k řadě tvrdých opatření, cyklisté mají mimo jiné i biologický pas, řada týmů testuje vlastní jezdce.

"Když děláte víc testů, víc lidí chytnete. Děláme teď špinavou práci, ale cyklistika se mění k lepšímu,“ prohlásil šéf amerického týmu Columbia a bývalý Armstrongův manažer Bob Stapleton.
Sedmatřicetiletý Beltrán patří v pelotonu, v němž se v posledních 20 letech doping pevně zahnízdil, ke staré gardě. Lidé kolem cyklistiky věří, že odchodem jezdců jeho generace se sport pročistí.  

"Kdy už tihle idioti pochopí, že tohle skončilo,“ kroutil hlavou šéf Mezinárodní cyklistické unie (UCI) Pat McQuaid.

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...