Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Sport

Rusové se odvolali kvůli pozastavenému členství v MOV k arbitráži

Ruská vlajka a olympijské kruhy? Naprosto neslučitelná myšlenka. foto: ČTK

Ruský olympijský výbor se odvolal ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu CAS v Lausanne proti pozastavení členství v Mezinárodním olympijském výboru. Soud o tom informoval na svém webu.
  14:50

MOV suspendoval Rusko 12. října kvůli začlenění sportovních svazů z anektovaných ukrajinských území. Ruský olympijský výbor krátce předtím jednohlasně schválil přijetí sportovních organizací z Doněcké, Chersonské, Luhanské a Záporožské oblasti, čímž podle MOV porušil Olympijskou chartu.

Svazy z okupovaných území spadají pod Ukrajinský olympijský výbor, jehož územní celistvost, jak ji definuje olympijská charta, Rusko porušilo. Proto má do odvolání pozastavené členství, což mimo jiné znamená, že nedostane peníze od MOV.

„Ruský olympijský výbor v odvolání požaduje, aby rozhodnutí bylo zrušeno a jeho členství bylo obnoveno i se všemi právy a výsadami, které zaručuje Olympijská charta,“ uvedla sportovní arbitráž s tím, že řízení začalo. „Strany si vyměňují písemnosti a dává se dohromady senát, který bude ve věci rozhodovat.“

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil MOV kvůli jeho kroku z diskriminace, což vedení světového olympismu odmítlo.

MOV po invazi Ruska na Ukrajinu loni v únoru vyzval k vyloučení Rusů a Bělorusů ze všech soutěží. Letos v březnu ale doporučil, aby byl jednotlivcům umožněn start na hrách v Paříži v příštím roce jako neutrálním sportovcům.

Autoři: ,