Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusové se děsí, mají málo medailí. Nezbývá než porazit české hokejisty

Vladimír Putin

  18:34
PRAHA - Nezvykle chudá medailová bilance ruských sportovců v dosavadním průběhu olympijských her nezůstala bez odezvy. Jeden z lídrů extrémně pravicové a nacionalistické Liberálně demokratické strany Ruska Vladimíra Žirinovského prohlásil, že vystoupení olympioniků ve Vancouveru jsou urážkou Ruska. Zároveň Igor Lebeděv vyzval vrcholné sportovní představitele, aby odstoupili.

Ruská biatlonistka Olga Zaitsevová foto: Reuters

"Výkony Rusů jsou trpké a urážející," prohlásil Lebeděv, který je šéfem poslanců Liberálně demokratické strany Ruska v Dumě. Podle něj by měl okamžitě rezignovat předseda národního olympijského výboru Leonid Ťagačov, a pokud se výrazně nezlepší výsledky reprezentantů na olympiádě, měl by opustit svou funkci i ministr sportu Vitalij Mutko.

VANCOUVER ON-LINE

Triumf hokejové reprezentace na olympijských hrách ve Vancouveru se tak pro Rusy jeví jako zásadní záležitost, kterou série neúspěchů ruských favoritů v jiných disciplínách ještě umocnila. I z této perspektivy se hledí na nedělní zápas Ruska s českými hokejisty.

"Ruský olympijský koráb se stejně jako dříve nechává bezmocně unášet v oceánu cizích zlatých medailí," napsala státní agentura ITAR-TASS ve shrnutí sedmi olympijských dnů. Favorité podle ní selhávají a z medailového plánu je už nutno vyškrtnout desítku medailí.

"Jestli hokejisté vyhrají olympiádu, neúspěchy ostatních reprezentantů hned ustoupí do pozadí. Ale jestli prohrají, raději ani nemyslet na to, jak tvrdé mohou být důsledky," varoval Kommersant.

Porazit Čechy je povinnost
"Hlavní je teprve před námi, nic není ztraceno. Stále máme šanci na přímý postup do play off a na medaile," uklidňovali komentátoři televize Rossija-24 fanoušky po čtvrtečním klopýtnutí sborné v zápase se Slováky, kteří zvítězili 2:1 po samostatných nájezdech. "Příští soupeř ale bude ještě nebezpečnější - Češi!" zaznělo z obrazovky.

Česko sice ruští komentátoři považují za tradičně vážného soupeře, ale nikoli rovnocenného. "Češi mají poměrně starý tým, vždyť průměrný věk převyšuje 30 let," napsal kupříkladu list Izvěstija, podle něhož očekávaný úspěch sborné může smýt pachuť dosavadních ruských nezdarů. "Teď, abychom se přímo dostali do čtvrtfinále, Rusko povinně musí porazit Čechy," zdůraznil list Sovětskij sport..

V Rusku bývá sport často záležitostí státního významu. Záchraně krachujících fotbalových nebo hokejových klubů se často osobně věnuje i premiér Vladimir Putin, připomínající sponzorům "sociální důležitost" spokojených fanoušků 

V žebříčku zemí je Rusko až jedenácté
Rusové přijeli do Kanady v roli historicky nejúspěšnější země zimních her, o kterou je mezitím připravili Němci. Obhájci 22 medailí z Turína včetně osmi zlatých během úvodních pěti soutěžních dnů získali pouze tři cenné kovy - od každé barvy jeden.

Po bronzu rychlobruslaře Ivana Skobreva na trati 5000 metrů vylepšili bilanci výpravy ve středečním lyžařském sprintu překvapiví medailisté Nikita Krjukov a Alexandr Panžinskij. V aktuálním pořadí patří Rusku jedenácté místo.

Před olympiádou si Rusové naplánovali zisk minimálně 20 medailí, v optimistických předpovědích očekávali až dvojnásobný počet. Nyní jim hrozí, že zdaleka nezopakují čtvrté místo v medailovém žebříčku z Turína.

Autoři: ,