Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusové se musejí probudit. Především doktoři, ti za všechno můžou, čílí se hvězdy NBA

Sport

  11:30
CLEVELAND/PRAHA - S tvrdou kritikou do vlastních řad přišli ruští basketbalisté Timofej Mozgov, Saša Kaun a Sergej Karasev, kteří hrají v NBA. Podle nich ruští sportovci ničí jméno četnými dopingovými kauzami nejen sobě, ale všem Rusům obecně. Mrzí je, že jsou kvůli tomu s těmi potrestanými do jednoho pytle házení i ti nevinní.

Timofej Mozgov blokuje Dewayneho Dedmona z Orlanda. foto: ČTK/AP

V těle měl 11 dopingových látek. Italský ragbista tím stanovil nový rekord

„My přece nemusíme brát doping, abychom byli lepší. Jsme dostatečně dobří i bez něj, což ukazuje nejen náš příklad,“ přiznal pivot Clevelandu Mozgov na webu NBA.com.

„Soucítím s našemi nevinnými atlety. To je stejné, jako by dopovali někteří naši basketbalisté a my kvůli nim nemohli na olympiádu,“ poukázal na to, že ruským atletům hrozil zákaz startu na hrách v Riu do Janeiro.

„Ti, kteří používají doping, musejí pochopit, že mají odpovědnost nejen za sebe, ale obecně za ruský národní tým, za spoluhráče či kolegy. Musíme brát dopingovou kauzy jako lekci, která by nás všechny měla do budoucna poučit,“ věří Mozgov.

Andre Drummond se trefil do koše ze vzdálenosti 22 metrů
Hráč Golden State Warriors Stephen Curry

Podobně situaci vidí i jeho spoluhráč z Clevelandu a basketbalové reprezentace Kaun.

„Je pro mě těžké koukat se na to, kolik dalších našich sportovců je usvědčeno z dopingu. Protože vím, že u drtivé většiny z nich to není jejich chyba,“ zlobí se ruský pivot.

Z meldonia je šaraponat. Dopingová aféra udělala léku skvělou reklamu

„Jsou to lékaři, které nenásledují pravidla a předpisy WADA (Světová antidopingová agentura) a nutí sportovce užívat něco, o čem sami nevědí,“ přiznává Kaun.

„Kvůli tomu teď bude ruský sport trpět dlouho. Bude to zničující a bude nás to všechny bolet. Snad z toho ale časem vyjdeme všichni poučení a bude to memento pro všechny,“ doplnil Kaun.

Doping u Šarapovové nemůžu pochopit

Křídelník Brooklynu Karasev zase tvrdí, že nejhorší, co se mohlo stát, že byla z dopingu usvědčená největší ruská sportovní hvězda Maria Šarapovová.

„Pořád nedokážu pochopit, že se něco takového mohlo stát takové profesionálce jako je Maria. Hraje tenis tak dlouho, je takovou hvězdou a přesto si nedá pozor,“ podivuje se Karasev.

Exšéf WADA by Rusy za doping na OH nepustil: Málo se snaží napravit situaci

Sám proto varuje mladé ruské basketbalisty, aby vždy zvážili, co požijí a aby věřili vždy jen sobě a své rodině.

„Všichni mladí ruští basketbalisté chtějí hrát NBA jako my tři. Uděláme proto všechno proto, abychom do Ruska přinesli osvětu. Nesmí se stát, aby někdo udělal Rusům v NBA špatné jméno tím, že bude mít pozitivní dopingový test,“ přemítá Karasev.

„Bude to velký krok pro ruský basketbal, pokud tady bude ještě víc našich hráčů a celý svět uvidí, že si to zasloužili svou tvrdou dřinou,“ dodal ruský basketbalista.

Autor:

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč