Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusové vybojovali skvělým závěrem zlato

Sport

  9:52
MADRID - Ruští basketbalisté se v Madridu stali mistry Evropy, když v dramatickém finále porazili domácí Španělsko těsně 60:59, přestože většinu zápasu prohrávali. Vítězství Ruska zařídil pouhé dvě vteřiny před koncem americký rodák John Robert Holden. Úřadující světoví šampioni ze Španělska tak neprolomili prokletí pořadatelských zemí.

Ruští basketbalisté slaví titul. foto: AFP

Na třetím místě skončila Litva, která porazila minulé evropské šampiony z Řecka. Na olympiádu v Pekingu postupují kromě Rusů a Španělů, kteří měli účast jistou díky loňskému triumfu na MS, i Litevci, Řekové budou muset v příštím roce o volné místo bojovat v dodatečné kvalifikaci. Čeští basketbalisté se na ME podívali po osmi letech a skončili svoji cestu po
třech prohrách už v základní skupině, nakonec se zařadili na 13. až 16. místo.

V Madridu bylo nachystáno vše pro slavnostní korunovaci domácích miláčků, jasných favoritů šampionátu, ale strhující závěr úchvatné bitvy celé Španělsko rozesmutnil. Domácí sice do utkání skvěle vstoupili, ve druhé čtvrtině si i díky trojkové smršti vybudovali až dvanáctibodový náskok, ale Rusko vedené hvězdou Utahu Jazz Andrejem Kirilenkem se nevzdalo a nakonec
dokázalo velký obrat.

Španělé sice ještě necelé dvě minuty před koncem vedlo o pět bodů, když se trefil tahoun Pau Gasol, ale Rusko šestibodovou šňůrou domácí ochromilo. Rozhodující úder si vítězové schovali až těsně před poslední klakson. Rozehrávač Holden, kterému se v zápase paradoxně vůbec nedařilo a do té doby nastřádal pouhých šest bodů, se dokázal uvolnit přes svého obránce a dvě vteřiny před koncem míč se štěstím propadl obroučkou.

Zoufalí domácí, kterým se staly osudným dvě zbytečné ztráty na útočné polovině v závěrečných 80 vteřinách hry, po oddechovém čase už odpovědět nedokázali. Gasol se sice dostal ke střele, ale míč z obroučky vyklouzl a ztichlá hala pak jen mlčky sledovala veselé hloučky ruských fanoušků a korunovaci nových a překvapivých evropských šampionů.

Výsledek - finále:
Španělsko - Rusko 59:60 (22:11, 34:31, 49:46)
Nejvíce bodů: Calderon 15, P. Gasol 14, Garbajosa 8 - Kirilenko 17,
Savrašenko 10, Ponkrašov a Holden 8. Rozhodčí: Zavlanos (Řec.), Běloševič
(Srb.), Sutulovič (Černá Hora).

Konečné pořadí:
1. Rusko, 2. Španělsko, 3. Litva, 4. Řecko, 5. Německo, 6. Chorvatsko, 7.
Slovinsko, 8. Francie, 9. - 12. Itálie, Portugalsko, Izrael, Turecko, 13. -
16. Lotyšsko, Polsko, Srbsko, ČR.
Autor: