Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čtvrtkařky vydřely bronz. Pak utíkaly na slivovici

Sport

  20:24
HELSINKY - Na začátku panovala v týmu "Rychlých holek" spíš letargie, po finále běhu na 4x400 metrů na mistrovství Evropy v Helsinkách ale propukla euforie. Závod, který původně Zuzana Hejnová, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková a Denisa Rosolová ani neměly běžet, jim vynesl bronzové medaile v navlas stejném času 3:26,02 minuty, který předvedly loni v rozběhu na světovém šampionátu v Tegu. V Koreji s ním tehdy postoupily do finále.

ilustrační foto foto: ČTK

Dlouho se dušovaly, že pět čtyřstovek na ME v olympijském roce nepoběží ani náhodou. Přihláška v Helsinkách vnesla do týmu i trochu nečekaně dost zlé krve. Vždyť všechny pamatovaly pocity po podobně náročném programu v Tegu, proto nechtěly riskovat velkou únavu či zranění před závěrečnou přípravu na Londýn. Nakonec nelitovaly, po heroickém výkonu Rosolové v závěrečném úseku vypukla neřízená radost.

Medaile je velkou náplastí zejména pro Hejnovou, která po zpackaném individuálním překážkovém závodu chtěla velmi uspět. "Jsem úplně nadšená. Fakt jsem to nečekala, chtěla jsem si spravit chuť, proto jsem nastoupila do rozběhu, protože jsem věděla, že jinak se do finále nedostaneme. Ale v medaili jsem nedoufala, tohle je naprosto skvělý," radovala se.

Závěrečný den ME v atletice

Rosolovou šampionát potkal v neuvěřitelné formě. Stříbro na překážkách jí vlilo novou krev do žil. Třebaže už měla v nohách pátou čtyřstovku, rozhodčí jí dnes naměřili ve štafetě čas 50,59 sekundy, čímž by v individuálním závodu vyhrála o více než půl sekundy. "Určitě jsme běžely všechny strašně rychle, asi se budeme každá divit, čeho jsme byly schopné," prohlásila, když ještě svůj výkon ze štafety neznala.

Po rozběhu se běžkyně proti únavě bránily vtipem a sarkasmem, když dnes přijížděly na stadion, v jejich hlavách měla převahu letargie a obava o zdraví. "Na medaili bude potřeba běžet 4:26, na to ale nemáme," shodly se.

Nakonec ze sebe vydolovaly zbytky sil. Bartoničkové čas 51,12 sekundy by rovněž v Helsinkách na čtyřstovce znamenal zlatou medaili, je nutné ale brát v potaz skutečnost, že se jedná o letmý úsek bez startu z bloků. "V to jsme nevěřily ani náhodou," řekla Bartoničková.

Díky medaili zapomněly na únavu

Rychlé holky změnily složení štafety oproti rozběhu. Na první místě Bartoničkovou vystřídala Hejnová, která zvládla svůj úsek za 52,2 sekundy, stejně jako druhá Bergrová. "Nakonec to byla těžká taktika," culila se sedmá žena z překážkového závodu Bergrová. Kdo měl poslední slovo při nasazení? "Trenérka. Myslím, že to bylo dobré. Blbý je, že to tak budeme teď muset běhat pořád," zoufala si na oko Hejnová nad prvním úsekem, mezi atlety nepříliš oblíbeném.

Zatímco po rozběhu atletky hovořily o příšerné únavě, euforie ze zisku medaile a vyplavené endorfiny zrychlily jejich dnešní regeneraci. "Nebolí, pohoda," usmívaly se. "Půjdeme se ale zítra hned radši proběhnout," culila se Rosolová, ze všech nejvíc unavená. "Ale ostře!" smála se Hejnová. "A to jsme si dneska ráno tu štafetu zkoušely naplno, abychom zjistily nejlepší složení. Měly jsme toho hodně," žertovala Bergrová.

Čtveřice už má medaili má, před dvěma lety získaly bronz na halovém mistrovství světa v Dauhá, ale až po diskvalifikaci jamajských atletek za doping. Medaile jim přišly poštou a dostaly je až letos při vyhlášení Atleta roku. Nyní si vychutnají stupně vítězů se vším všudy. "Teď to bude jiná radost," uznala Hejnová. "Akorát si budeme muset jít teď rychle umýt hlavu," durdila se na oko Bergrová.

Místo vyhlášení chtěly na pivo

V atletických kuloárech se po závodu na 400 metrů překážek hovořilo o tom, jak svou porážku ustojí Hejnová, česká rekordmanka, která neměla medaili a prohrála i s tréninkovou partnerkou Rosolovou, jež překážky běhá jen pár měsíců. Dnešní úspěch ale Rychlé holky může zase stmelit.

"Holky, rychle k věcem do šatny, mám v batohu slivovici!" spěchala se smíchem Bergrová. Chystané oslavy dostaly vážnou trhlinu, slavnostní vyhlášení je totiž při oficiálním závěrečném banketu. "Nechtěly jsme tam jít, chtěly jsme jít do města na vepřové koleno a plzeň," rozčilovala se z legrace Bergrová před návštěvou české restaurace Vltava. "Ale asi se tam na chvilku zajdem podívat," shodly se běžkyně se smíchem.

Autoři: ,

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč