14. května 2014 16:11 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rychlobruslařka Erbanová opouští úspěšného trenéra Nováka

Rychlobruslařka Karolína Erbanová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rychlobruslařka Karolína Erbanová. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Rychlobruslařka Karolína Erbanová se již nebude připravovat pod vedením trenéra Petra Nováka. Šestinásobná juniorská mistryně světa se rozhodla od příští sezony závodit za nizozemský tým Continu, protože se chce více zaměřit na sprinterské tratě.

Erbanová tak opustila Novákův Nowis Team, v němž se od začátku své rychlobruslařské kariéry od roku 2007 připravovala. Pod Novákovým vedením se vypracovala k vítězství v závodě Světového poháru v Charpinu, k 5. a 6. místu na mistrovství světa 2013 i ke dvěma desátým místům na letošních olympijských hrách v Soči.

"Už delší dobu tíhnu ke kratším tratím, chci se na ně specializovat," uvedla rychlobruslařka pro iDNES.cz cestou na první soustředění v Nizozemsku, kde se její ledovou základnou stane slavná hala v Heerenveenu.

"V klubu tam mají skupiny, které se připravují jen na sprinty, a v tom jsem viděla svoji budoucnost. Je to čistě profesionální rozhodnutí. Nemám žádný problém s chodem Petrova týmu. S Petrem jsme spolu mluvili a myslím, že to bude v pořádku."

V Continu budou klubovými kolegyněmi Erbanové nizozemské medailistky z vrcholných akcí Boerová, Onemaová, Nautová, Vorhuisová a De Jongová, spolu s Češkou sem přichází také Japonka Kodairaová.

Přesto mohou vyvstat obavy, že Nizozemci nebudou mít zájem vychovávat si konkurentky z jiných zemí. "Toho se nebojím," reaguje Erbanová. "Nejsem první, kdo by bruslil v holandském týmu, působí tam i někteří chlapi-cizinci. Systém už tam směřuje spíše k cyklistickému vzoru nadnárodních stájí."

Karolína Erbanová.

Novákovi na dálku poděkovala za vše, co pro ni udělal.

"Díky Petrovi a Martině (Sáblíkové) jsem získala spoustu zkušeností. Uvědomuji si, jakou práci do toho Petr musel vložit. U nás v Česku je rychlobruslení tak trochu rodinný sport a jestli někdo má na jeho vzestupu zásluhy, je to především Petr. Bez něj by u nás neexistovalo. Věnoval mu celý život a nebýt jeho, nekoukáme dnes ani na úspěchy Martiny."

Pro českého kouče je její odchod nečekaná rána, byť se o něm dozvěděl už dříve než nyní.

"Vím to od Karoliny delší dobu, ale komentovat jsem to nechtěl a nechci. Z mé strany to nechápu a je mi to líto," říká Novák.

Mladičkou Erbanovou si kdysi vybral coby talentovanou hokejistku, když k Sáblíkové a tehdejší reprezentantce Jirků sháněl třetí dívku do týmu.

"Myslím, že byla připravená bojovat o medaile už na letošní olympiádě. Když někdo dosáhne takových výsledků, jezdí Top 10 na světě a pak odejde od trenéra, není to dobrá situace. Nějaký důvod ale asi mít musela. Kdybych na to teď nějak reagoval, bylo by to špatně. Ale vím, že ode mě je připravená tak, že může i příští sezonu dosahovat špičkových výsledků."

A co reprezentace?

Se svojí patnáctičlennou skupinou včetně Sáblíkové pobývá nyní Novák na soustředění v okolí Hlinska. S Erbanovou však musí vyřešit, jak bude fungovat jejich spolupráce na bázi české reprezentace.

"To musíme do budoucna nějak ošetřit, je to nová situace," říká ona.

"Sama se nominovat a přihlásit na vrcholné akce nemůže, to musí vždy udělat český svaz," tvrdí on. "Když se mnou bude komunikovat jako s reprezentačním trenérem, mělo by to být jednoduché. Ale až čas nám ukáže, jak to bude fungovat."

Stejně tak až čas ukáže, jak dobrý byl krok, k němuž se Erbanová v 21 letech odhodlala.

Tomáš Macek