Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Odermatt získal po zrušení finálového sjezdu čtvrtou trofej této sezony

Švýcarský lyžař Marco Odermatt s trofejemi v Saalbachu. foto: AP

Finálový závod Světového poháru ve sjezdu mužů se dnes v Saalbachu kvůli počasí neuskutečnil. Malý glóbus za disciplínu tak získal suverén sezony Švýcar Marco Odermatt a trofej přidal ke třem dalším, které už dříve vyhrál za celkové vítězství v seriálu, za hodnocení obřího slalomu a superobřího slalomu. Čtyři glóby během jedné zimy získal jako první muž po 23 letech.
  13:44

Původně měli lyžaři v Rakousku začít závodit od 11:15. Jelikož ale v noci na sjezdovku připadlo velké množství sněhu, pořadatelé nejprve start několikrát odložili a pomocí těžké techniky trať, která byla místy hodně rozbitá, odklízeli. Později se přidal silný nárazový vítr a jury nakonec sjezd s ohledem na bezpečnost lyžařů zrušila.

Pohled na sjezdovku v Saalbachu z nedělního dopoledne:

Šestadvacetiletý Odermatt tak vyhrál hodnocení sjezdu s náskokem 42 bodů před Francouzem Cyprienem Sarrazinem. Konečné pořadí seriálu ovládl o 874 bodů před krajanem Loicem Meillardem. „Máme z toho smíšené pocity. Ale pro oba je tohle lepší, než kdyby to byl neférový závod. Určitě s tím dokáže žít a příští rok bude ještě víc útočit,“ řekl Odermatt o svém francouzském rivalovi.

Naposledy dokázal ovládnout čtyři disciplíny v jedné sezoně Rakušan Hermann Maier v roce 2001 i sezonu předtím. „Mluvil jsem s Hermannem před dvěma lety v létě, když jsem vyhrál první glóbus. Řekl mi, že je super, když je nemůžeš všechny pobrat. To je vážně skvělý pocit,“ dodal Odermatt, vítěz 13 ze všech 35 závodů sezony.

Z Čechů bodoval pouze Jan Zabystřan, který si připsal jedenáct bodů za 20. příčku v prosincovém sjezdu ve Val Gardeně a v hodnocení disciplíny skončil padesátý. Celkově byl klasifikován na 123. pozici.

Finále SP ve sjezdovém lyžování v Saalbachu (Rakousko):

Muži - sjezd: zrušeno

Konečné pořadí sjezdu (po 8 závodech): 1. Odermatt (Švýc.) 552, 2. Sarrazin (Fr.) 510, 3. Paris (It.) 342, 4. Kriechmayr (Rak.) 298, 5. Bennett (USA) 257, 6. Hintermann (Švýc.) 229, ...50. Zabystřan (ČR) 11

Konečné pořadí SP (po 35 závodech): 1. Odermatt 1947, 2. Meillard (Švýc.) 1073, 3. Feller (Rak.) 952, 4. Kristoffersen (Nor.) 754, 5. Sarrazin 734, 6. Kriechmayr 707, ...123. Zabystřan 11