Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sáblíková celebritou. Mám asi jméno napsané na čele, řekla po příletu

Sport

  16:16aktualizováno  3. března 0:36
PRAHA - Největší česká olympijská hvězda je konečně v Praze. Rychlobruslařka Martina Sáblíková (22) dnes přiletěla na ruzyňské letiště, nejtěžší program na ni teprve čeká. Vždyť jen na letišti na ni čekalo kolem tři sta fanoušků, kteří ji přivítali skandovaným pokřikem "Martina, Martina".

Martina Sáblíková s fanoušky. foto: ČTK

A v podobné slavnostní, ale uvolněné atmosféře, se nesla následná tisková konference. Tu fanoušci svými hlasivkami několikrát i přerušili. Třeba když Martina Sáblíková mluvila o nové (první) rychlobruslařské hale v České republice.

Následně se podělila nejen o pocity těsně po přistání, ale také prozradila, jak ji poznávali Kanaďané v metru, a jaký je její další program.

SLEDOVALI JSME VANCOUVER ON-LINE

Jaké jsou vaše první dojmy po příletu? Jaký byl let?
Celé to bylo super, moc jsem si to užila, myslím, že celé letadlo se velmi dobře bavilo. Klidně bych letěla znovu.

Cítíte se jako celebrita?
Nejsem na nic připravená, nedovedu si to vůbec představit. Jako celebrita se necítím, jsem zvědavá, co mě tady čeká. Já ale doufám, že zůstanu pořád stejná, že mě úspěch nezmění.

Martina Sáblíková s fanoušky.

A jak to bylo s popularitou ve Vancouveru?
Bylo to zvláštní. Vůbec jsem to nečekala. Jela jsem v metru zpět do olympijské vesnice a to jak mě lidé poznávali, bylo neuvěřitelné. Občas jsem si připadala, že mám jméno na čele.

Co pro vás bylo těžší, získat tři medaile nebo zvládat ten humbuk kolem?
Tak nejtěžší byla ta pětka. Potom asi ti novináři. Tak uvidíme, jak to bude pokračovat.

Prý někdo z olympioniků pilotoval nad oceánem letadlo. Byla jste to vy?
Tak doufám, že z toho nebudou nějaké problémy. Musím přiznat, že jsem spolu s Karolínou Erbanovou (sedmnáctiletá tréninková kolegyně Sáblíkové,

Ohlasy Petra Nováka
po návratu

"Asi bych těžko popisoval to, co se ve mně děje. Já si to užil bezprostředně po závodech a teď si to nejdříve musím pořádně srovnat v hlavě, popřemýšlet o tom. Nerad bych řekl něco špatně, protože teď mi zase nepřijde, že bychom dokázali něco velkého. Ale úspěch to samozřejmě je. Jak jsem řekl, musím si to nejdříve v klidu srovnat v hlavě a pak si ten úspěch určitě ještě pořádně užiji."

nemladší česká olympionička ve Vancouveru, pozn. redakce) jsme byli v pilotní kabině při přistání a byl to neuvěřitelný zážitek. Moc děkuji všem, kteří to dokázali zařídit. Klidně bych si to zopakovala.

Nový Osek se nově jmenuje Sáblíkovo, víte to již? A co tomu říkáte?
Neříkám, že jsem ráda, že někdo vytrhal ty cedule. Na druhou stranu je to pro mě samozřejmě obrovská čest. Jsem hrozně ráda, jak mi lidi fandí. Je to úžasné se vrátit domů a vidět tu obrovskou podporu. Chtěla bych za to všem poděkovat.

Snila jste někdy o takové popularitě?
Něco málo se ke mě dostalo i ve Vancouveru. Pro mě je to zatím ještě sen, moc si to ještě neuvědomuji. Sama jsem zvědavá, co zažiji tady v Praze a potom doma. Ale určitě jsem ráda za to, jak se nám povedlo zvýšit popularitu rychlobruslení v Česku.

Fanoušci vítají české olympioniky.

Kam vlastně schová Martina Sáblíková olympijské medaile?
(usmívá se) Tak na tuto otázku sama neznám odpověď, takže momentálně vám na ni nedokážu odpovědět.

Vyšla o vás kniha. Nepřijde vám to zvláštní ve vašem věku?
Tak zvláštní mi to přijde. Jsem zvědavá, až si ji přečtu, zatím ji četl jen kouč Novák. Nechám se příjemně překvapit.

Fanoušek Martiny Sáblíkové.

Jak se dokážete nyní zkoncentrovat na další průběh sezony?
Bude to hodně těžké. Uvidíme, jestli do závodů Světového poháru a do mistrovství světa půjdu. Tělo by chtělo, na tréninky se těším, ale zjistila jsem, že hlava nějak nechce.

Ví, se kouče Nováka posloucháte na slovo, on tvrdí, že závody pojedete. Podřídíte se případně?
Uvidíme, jak to bude vypadat. Zatím je dané to, že jsem na obojí přihlášena, jak se budu cítit, to poznám po prvních trénincích, které mě čekají tento týden.

Martina Sáblíková ukazuje své medaile.

Získala jste dvě zlata, jeden bronz. Věříte, že se budete konečně moci připravovat doma?
Kdybych tomu nevěřila, bylo by to špatně. Řekla bych to takto: více jsem pro to už udělat nemohla. Teď záleží na těch druhých lidech, co a jak.

Na sportovním poli slavíte úspěchy, co v soukromí? Požádal vás už někdo o ruku?
Tak takové nabídky zatím nemám. Jak bych to řekla (trochu rozpačitě) .... Soukromé záležitosti zatím neřeším.

Máte vybrané disciplíny pro Letní olympijské hry?
Momentálně jsem tak unavená, že na něco takového nepomýšlím, a nevím, jestli vůbec v budoucnu budu. Není to tak lehké, jen se rozhodnout a vyrazit. Musíte trénovat, kvalifikovat se, takže teď takto do budoucnosti nepřemýšlím.

Martina Sáblíková.

Kouč Petr Novák vám během zlaté pětky zalhal s časy. Budete mu i přesto nadále věřit?
Tak pokud mi to pomůže získávat zlaté medaile, může mi lhát nadále. Já věděla zhruba, jak se mi vede, protože i když to mám zakázané, sledovala jsem výsledkovou tabuli. Ale když mi říkal jiné časy, tak jsem trochu zaváhala. Ale jak jsem řekla, pomohli mi to, takže s tím nemám problém.

Sáblíková ve Velkém Oseku
dostala skleněnou kapku štěstí

Unavená, ale šťastná dorazila dnes domů do Velkého Oseka dvojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková. Očekávaly jí tu davy fanoušků. Se stejným nadšením vítaly i jejího trenéra Petra Nováka. Na přivítanou oba dostali mimo jiné skleněnou kapku štěstí. Jak řekl starosta Jiří Otta, místní skláři do ní zatavili pomyslné slzy Martininých fanoušků.

Motel U Jezera byl před příchodem úspěšné rychlobruslařky i jejího trenéra doslova v obležení. Lidé netrpělivě vyhlíželi svou favoritku. Její příchod oslavili hlasitým skandováním. "Jaká je Martina? Zlatá! Čí je Martina? Naše!," zaznělo ztemnělým nádvořím. Brzy ho rozzářil barevný ohňostroj.

Opěvovaná dvojice se musela doslova prodírat davem lidí do motelu. "Už je to doma!," skandovali fanoušci poté, co trenér zvedl nad hlavu olympijské medaile. "Musím říct, že mě strašně dojalo až k slzám, když jsem viděla, v jakém počtu jste se tady sešli, a musím říct, že je to úplně skvělý. Jsem ráda, že jsem tu radost mohla předat dál tím, že se povedl nějaký výsledek, tím, že jste to prožívali se mnou. Jsem tady doma," řekla Sáblíková.

Trojnásobná medailistka z olympijských her ve Vancouveru Martina Sáblíková  dorazila 2. března do svého bydliště ve Velkém Oseku na Kolínsku

Pak ještě poskytla rozhovory novinářům, zapózovala fotografům a opustila zaplněnou místnost. V její tváři byly znát stopy velké únavy. "Za posledních 48 hodin jsem naspala jen čtyři hodiny," hlesla. Slíbila, že brzy uspořádá autogramiádu. Fanouškům pak poslala obrovský dort, který dostala od motelu.

Cestu Sáblíkové na stupně vítězů ve všech třech závodech sledovali její fanoušci ve Velkém Oseku společně. Hlasitě ji povzbuzovali a každý úspěch patřičně oslavili. Starosta nezastíral, jak jsou na svou mladou obyvatelku pyšní. "Všichni lidi, co závody sledovali, to znamená minimálně 1,5 milionu diváků, jsou pyšní na to, že jsou Češi, a že Martina je takhle reprezentovala," dodal.

Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč
Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč

Chladné zimní počasí a děti dovádějící ve sněhu – to je doslova koktejl, který může způsobit nachlazení. Zapojte se proto do soutěže o bezdotykový...