Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sáblíková má z 'trojky' stříbro. Zlatou obhajobu zhatila Wüstová

Sport

  14:14
SOČI (Od našeho zpravodaje) - Martina Sáblíková získala pro Českou republiku na olympijských hrách v Soči druhou medaili. Má stříbrnou hodnotu, česká rychlobruslařka triumf z Vancouveru v závodě na 3 000 metrů neobhájila. Předčila ji nizozemská favoritka Irene Wüstová, třetí skončila Ruska Olga Grafová.

Stříbrná Martina Sáblíková foto: MAFRA - Michal Růžička

Adler Arena se rozehřívala zvolna, úvodní z celkem čtrnácti párů závodnic představovaly spíš komparz, v němž se ukryla i obhájkyně stříbra z Vancouveru. Čtyři poslední roky však Němku Stephanii Beckertovou srazily, v Soči na najlepší vůbec nestačila.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

Tribuny olympijského rychlobruslařského chrámu se naplno rozburácely až při vystoupení Julije Skokovové. Ruska dřela, v cílové rovince už skoro nemohla pohnout ztuhlými stehny, ale ryk diváků ji dohnal k prvnímu času pod 4:10.

Největší favoritky se však teprve chystaly. Poslední olympijské vítězky na tříkilometrové distanci:
2002 Salt Lake City - Claudia Pechsteinová
2006 Turín - Irene Wüstová
2010 Vancouver - Martina Sáblíková

Olympijská vítězka na 3000 metrů Irene Wüstová

Adeptek na medaili však bylo víc. "O pódium může bojovat nejmíň osm holek," prorokoval trenér české naděje Petr Novák. Na jeho slova došlo.

První nizozemský trumf Annouk van der weijdenová přežehlila bělostný led haly Adler v čase 4:05,75 minuty. Ale to byla jen předehra. Olga Grafová rozparádila ruské diváky úchvatnou stupňovanou jízdou, výkonem 4:03,47 si i bez pomoci vysokohorského prostředí vylepšila osobní rekord.

Jedenačtyřicetiletá Pechsteinová, která startovala už na OH v Albertville 1992, ale musela na zisk své desáté olympijské medaile rezignovat, na ruskou bouři nestačila, skončila čtvrtá.

A pak už přišla na řadu Sáblíková. V posledních dnech nosila kvůli zablokovanému krku fixační límec a nemohla otočit hlavou, ale uklidňovala: "Při bruslení to nevadí." A v závodě nevypadala limitovaná.

Maminka Martiny Eva Sáblíková sleduje závod ve Žďáru nad Sázavou

Ve dvanáctém páru ji v úvodu pomáhala razatním nástupem její sokyně Bachledaová- Curusová, která zpočátku vedla, po 1 800 metrach šla Sáblíková do vedení a získávala na Grafovotou další a další setinky. Nakonec předvedla čas 4:01,95 a v cíli spokojeně zvedla ruce.

Jenže na oslavy ještě čas nebyl, vzápětí vyrazila na trať největší favoritka Wüstová. Loni získala v Soči světový titul, v lednu opanovala tříkilometrový závod na mistrovství Evropy ve vícebojích. A aktuální formu fantasticky demonstrovala, jen o 34 setin jí odolala čtyřminutová bariéra. Byla jasně nejlepší.

Sáblíková při pohledu na časomíru a rozjásanou Nizozemku uznale zatleskala: Bravo, Ireen."

Autor: