Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sagan ztrácel víru, pak se zapsal do historie. A spravil si titulem náladu za Tour

Sport

  14:49
PRAHA - Před třemi lety to byla Mission impossible. Vyhrát třikrát za sebou hromadný závod na mistrovství světa v silniční cyklistice? „Ne, to vzhledem k různým profilům tratí a stále větší vyrovnanosti v pelotonu prostě není možné,“ shodovali se cyklističtí odborníci.

Peter Sagan (uprostřed) slaví titul mistra světa. Potřetí v řadě. foto: ČTK/AP

Pak nastala éra Petera Sagana.

Předloni nejprve vládl na kopcovité trati v americkém Richmondu, loni byl zase u všeho podstatného ve větrné a místy i těžko předvídatelné poušti v katarském Dauhá.

Čtyřiadvacet měsíců za sebou hrdě nosil duhový trikot a ani v těch následujících dvanácti se na tom nic nezmění.

V malebném, až pohádkovém prostředí v norském Bergenu dokonal 27letý Slovák něco, co před ním nikdo další nedokázal.

Třikrát v minulosti duhový dres oblékli Alfredo Binda, Rik Van Steenbergen, Oscar Freire a Eddy Merckx, ale ani bájný „Kanibal“ nedokázal světový šampionát vyhrát třikrát za sebou.

Žilinský rodák v Norsku přidal další milník cyklistické historie.

Smolná sezona

Zdaleka to přitom nebyl rok podle Saganových představ.

Na první monumentální klasice z Milána do San Rema prohrál o centimetry s vychytralým Michalem Kwiatkowskim. Na závodě Kolem Flander ho o šanci bojovat o vítězství připravil pád v nejhorší chvíli a na Paříž-Roubaix to zase byla dva defekty.

Kontroverzní vyloučení z Tour de France po čtvrté etapě pak jakoby jen demonstrovalo Saganovu smolnou sezonu.

Souboj Marka Cavendishe a Petera Sagana.
Peter Sagan (uprostřed) slaví titul mistra světa. Potřetí v řadě.

I proto se Slovák rozhodl pro radikální změnu.

Odjel domů do Monaka za svou těhotnou ženou Katarínou, nechal si ostříhat své dlouhé kadeře a chtěl na posledních pár měsíců zapomenout.

Po návratu hned vyhrál první etapu na závodě Kolem Polska, formu si pak otestoval i vítězstvím na Velké ceně Québeku, ale z kanadské mise přiletěl domů čtrnáct dní před pro něj nejdůležitějším závodem sezony nachlazený.

„Má teplotu a bolí ho v krku, ale měl by být v pořádku,“ doufal Patxi Vila, trenér Bory.

Zas tak v pořádku ale nebyl, vždyť na poslední chvíli vynechal i týmovou časovku a do Bergenu nakonec přicestoval až dva dny před nedělním závodem.

Že si nestihl projet trať? „V neděli si ji projedu 11krát, je to tak? Bude dost času si ji vyzkoušet,“ odpovídal novinářům tradičně s úsměvem.

V Norsku měl i fanklub

Znovu byl v centru největší pozornosti, v Norsku se kolem něj strhlo davové šílenství.

Třeba z místní školy Blomvag se stal oficiální Saganův fanklub, který před nedělním startem hodiny čekal, než jeho idol vystoupí z autobusu.

„Nádherný způsob, jak odstartovat,“ usmál se na všechny přítomné. Pak se pomodlil a vyrazil do 276 kilometrů dlouhého závodu, ve kterém vlastně nebyl vidět.

Během průjezdů cílem jednotlivých okruhů se pohyboval kolem stého místa v pelotonu, vždyť i do posledního kola vjížděl z šedesáté pozice.

Necítil se ve své kůži, jinak by sám byl jedním z iniciátorů dramatu závěrečného kola, ve kterém ve výjezdu na Lososí kopec zaútočili Julien Alaphilippe s Gianni Mosconem. „V tu chvíli jsem si myslel, že je po všem,“ přiznal později.

Neměl takovou výkonnost, aby na ataky dalších reagoval. Musel jen doufat, že se peloton znovu sjede a dojde k hromadnému finiši, ve kterém nechá všechno.

A tak zatímco Zdeněk Štybar spurtoval pro solidní čtrnácté místo, na čele závodu se poprvé objevil slovenský dres s jedničkou na zádech. Sagan zprava objel domácího Alexandera Kristoffa a o pár centimetrů mu překazil velkolepou oslavu.

Za cílem se okamžitě dral k telefonu, aby mohl zavolat své ženě Kataríně. Když pak stoupal na pódium pro tři nejlepší, jásal a křepčil. Znovu se v něm probudilo to dítě, které se v něm stále nezapře.

„Můj triumf v Richmondu byl asi zasloužený, ten v Dauhá šťastný a tenhle? Ten byl i pro mě překvapivý. Vždyť v cyklistice nemůžete pořád vyhrávat,“ usmál se.

Vzdor jeho slovům se v Norsku vžil upravený termín pro hromadné klání na MS cyklistů: Jede ho 200 závodníků, trvá šest a půl hodiny a vždycky ho vyhraje Peter Sagan.

Mohlo by vás zajímat