Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Samková slaví! V Andoře vyhrála závod Světového poháru

Sport

  15:51
VALLNORD-ARCALÍS (Andorra) - Snowboardcrossařka Eva Samková po nedávném zranění kolena jasně vyhrála v Andoře poslední závod Světového poháru před olympijskými hrami a má druhý triumf v sezoně. Druhá skončila Kanaďanka Dominique Maltaisová, která zvítězila v sobotu. Třetí místo obsadila Američanka Lindsey Jacobellisová.

Česká snowboardcrosařka Eva Samková foto: ČTK

Samková si po vítězství v úvodním závodu sezony v Montafonu při tréninku poranila koleno a další díl v Lake Louise musela vynechat. V sobotu se vrátila sedmým místem po pádu zaviněném vlastní chybou v semifinále, ale v neděli už opět kralovala. Přitom se jí nedařily starty a na první místo se musela propracovávat ze zadních pozic.

"Je to super. Kolena sice pořád cítím, ale až po závodu a jen trochu," řekla bezprostředně po závodu Samková, jež se po třetím prvenství v kariéře posunula na třetí místo průběžného hodnocení Světového poháru. "Při jízdě žádný problém. Nebojím se, což je hlavní," uvedla trojnásobná juniorská mistryně světa.

Dvacetiletá Samková v neděli jasně vyhrála kvalifikaci skoro o sekundu před Maltaisovou. "To bylo hodně příjemné. Potvrdila jsem si, že jsem na tom dobře," uvedla. Od rána jí ale vůbec nešly starty. "Pořádně se mi nepovedl snad ani jeden," prohlásila. Čtvrtfinále sice vyhrála bez problémů, ale do semifinále odstartovala jako třetí a musela soupeřky předjíždět.

Také ve finále byla v první zatáčce na třetím místě. Jenomže zatímco v sobotním semifinále ve snaze předjet soupeřku se s Američankou Jacqueline Hernandezovou srazila a upadla, tentokrát si dala pozor. "Včera jsem na to moc spěchala, dneska jsem si v klidu počkala a nechala jsem to jet. Bylo to v pohodě," pochvalovala si Samková.

Vítězství v posledním závodu SP před olympiádou ji potěšilo. "Určitě to je lepší, než kdybych nic nevyhrála, není to špatné," smála se. Ale odmítá řeči o tom, že je favoritkou a jasným adeptem na zlato v Soči. "Už na to začínám být alergická. Když jsem měla koleno, tak se mě všichni na to ptali, teď mi všichni budou říkat o Soči. Schovám se na hory, nebudu nikomu odpovídat a bude to," čertila se trochu na oko, trochu vážně.

Závod SP ve snowboardcrossu ve Vallnordu-Arcalísu (Andorra)

Muži: 1. Visintin (It.), 2. Eguibar (Šp.), 3. Matteotti (It.), 4. Taka (Fin.), 5. Oljunin (Rus.), 5. Hill (Kan.), ...28. Bakeš, 29. Novák (oba ČR).

Průběžné pořadí (po 4 ze 6 závodů): 1. Visintin 2426 b., 2. Hughes (Austr.) 1850, 3. Sivertzen (Nor.) 1470, ...46. Novák 128, 48. Bakeš 116, 49. Novotný (ČR) 76.

Ženy: 1. Samková (ČR), 2. Maltaisová (Kan.), 3. Jacobellisová (USA), 4. Žekovová (Bul.), 5. Fudžimoriová (Jap.), 6. Rickerová (Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 4 ze 6 závodů): 1. Maltaisová 3400, 2. Jacobellisová 2560, 3. Samková 2360, ...40. Chourová (ČR) 26.

Autoři: ,