Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Samková zazářila na MS pátým místem ve snowboardcrossu

Sport

  14:20
LA MOLINA, Španělsko - Sedmnáctiletá Eva Samková skončila na mistrovství světa ve španělské La Molině ve snowboardcrossu pátá, což je nejlepší český výsledek v historii šampionátů. Potřetí získala titul Američanka Lindsey Jacobellisová, soutěži mužů kraloval Australan Alex Pullin.

Mladá česká snowboardcrossařka Eva Samková foto: Reuters

"Je to úplně neskutečný, vůbec jsem to nečekala," radovala se Samková. Po postupu ze čtvrtfinále v další jízdě chybovala a přišla o možnost bojovat o medaile. Páté místo vybojoval jasnou výhrou v malém finále. "Paráda, je to obrovský úspěch. Eva je mladá, má toho hodně před sebou," řekl olympionik Michal Novotný, jenž vypadl ve čtvrtfinále.

Samková prožívá velký výkonnostní vzestup. Ve Světovém poháru debutovala loni v březnu a zatím absolvovala v elitním seriálu jen pět závodů. V srpnu ohromila titulem juniorské mistryně světa na Novém Zélandu. "Tohle je určitě větší úspěch, dá se říct, že opravdu pořádný. Byl tady celý svět," konstatovala snowboardistka z Vrchlabí.Mladá česká snowboardcrossařka Eva Samcová (vlevo dole)

Základ k úspěchu položila Samková v pondělní kvalifikaci, v které dosáhla čtvrtého času. Zbavila se obavy z trati a velkého skoku. "Už jsem byla vyježděná, nebála se a v kvalifikaci mi to vyšlo super," řekla Samková. Jistě postoupila i ze čtvrtfinále, v kterém se vyvezla za olympijskou vítězkou z Vancouveru Maëlle Rickerovou z Kanady.

Českým mužům se tolik nedařilo

V semifinále Samková chybovala na startu. Málem se srazila s jednou ze soupeřek a zpomalila. "Brzo jsem 'zdupla' druhou bouli a koplo mě to dál," popsala rozhodující okamžik. Pak se snažila soupeřky dojet, ale neprojela dobře klopené zatáčky. V malém semifinále suverénně vyhrála.

"Před malým finále jsem se modlila, abych dobře vystartovala, a když jsem byla po prvních skocích v čele, tak jsem to už nepustila," řekla Samková. V cíli měla z páté pozice velkou radost a smála se do kamery i s namalovaným knírkem. "Fousy jsem měla pro štěstí, a protože jsme se na tom dohodli s jedním Polákem," uvedla.

Českým mužům se do semifinále postoupit nepodařilo. Novotný prošel do čtvrtfinále a v něm dojel poslední. "Rozhodla kvalifikace, v které jsem dělal chyby. Tady byl hodně důležitý výběr dráhy pro start. V první jízdě jsem to ještě zvládl, ale v druhé to v té levé nešlo a tady se předjíždí špatně," řekl vítěz dvou závodů Světového poháru.

Výsledky MS ve snowboardingu

Snowboardcross - muži: 1. Pullin (Austr.), 2. Wescott, 3. Holland (oba USA), 4. Matteotti (It.), 5. Vaultier (Fr.), 6. Schiavon (It.), ...15. NOVOTNÝ - vyřazen ve ve čtvrtfinále, 29. BAKEŠ vyřazen v osmifinále.

Ženy: 1. Jacobellisová (USA), 2. Moenneová-Loccozová (Fr.), 3. Maltaisová, 4. Rickerová (obě Kan.), 5. SAMKOVÁ, 6. Chapototová (Fr.), ...15. KOUKALOVÁ vyřazena ve čtvrtfinále.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!