Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šanci nepustím. Když přijde, říká Šebrle

Sport

PEKING - Český žolík Roman Šebrle (33) odpočítává poslední hodiny do startu olympijského desetiboje. "Rozcvičím se a pak budu ležet ačekat, jestli přijde forma,“ usmál se včera ve vesnici sportovců šampion z Atén, který bude v Pekingu usilovat o obhajobu pozice nejvšestrannějšího atleta světa.

Šebrle věří v šanci na medaili. foto: ČTK

Byl v dobré náladě. "A třeba mě forma mine a zaťuká u Američanů,“ usmál se.

Už toho máte za sebou dost, ale do olympijského závodu jste ještě v roli obhájce nenastupoval. Cítíte trému?
Ke každému závodu přistupuji jednotlivě. Před Aténami byl fantastický celý rok a já věděl, že jsem v super formě. To byla úplně jiná situace než teď.

Nyní je tedy jaká?
Sám jsem zvědavý. Můžu být od prvního do čtyřiadvacátého místa.

Trochu přeháníte... To byste přece musel neskočit základ v tyči.
Dobře, tak do desátého.

Když jsme u tyče – to je zrádná disciplína, kde se dá hodně ztratit. Zkusil jste si ji při závodě?
Neskákal jsem. Hodilo by se to, ale tady už skákat nebudu. Ale nestresuje mě to. Na tréninku jsem skákal dobře a po dlouhé době se jí nebojím.

Máte zprávy o soupeřích?
Ani se po nich nepídím. Vím, že budou dobře připravení. Je to olympiáda. Karpov s Kravčenkem byli na soustředění v Moskvě a to je záruka dobré kvality. A Bryan Clay bude v úplně jiné pozici, než byl v Aténách. Bude silnější.

Právě Clay je největší favorit.
To bezesporu.

Desetibojaři mezi sebou udržují nadstandardní vztahy, trénujete spolu, radíte si na závodech. Jaké to je rvát se o olympijské medaile s kamarády, kterým můžete vzít životní úspěch?
V tomhle neexistuje kamarádství. Holt, když se mi to povede, tak bude mít třeba Bryan smůlu. Člověk se na to připravuje celý život, a aby to přepustil jenom proto, že už jednou vyhrál? To ne! Jakmile ucítím šanci, tak ji nepustím.

Co jste na hrách v Pekingu zatím stihl?
Byl jsem poprvé v životě na tenise na zápase Berdycha s Federerem, ten jeho bekhend, to je strašidelné. A pak jsem byl na plavání. Viděl jsem Phelpsovo šesté zlato. Tam jsem získal dva zážitky. Jeden byl Phelps...


...a ten druhý?
Měli jsme vstupenky na týmové sedačky. Bylo tam asi dvě stě sedadel, ale přišel borec a říká "tady sedí Američané, běžte pryč“. Tak mu říkám "vždyť je to tady prázdné. Až přijdou, tak půjdeme“. Tak si šel sednout. Pak se to začalo plnit. A když to bylo tak z poloviny plné, tak na nás volá "vypadněte“. Tak mu říkám: "Tady je volno a my jsme také sportovci.“ A vstal nějaký americký plavec a říká  "koukejte vypadnout“. Měl jsem chuť vyskočit a jednu mu vrazit. Ale šli jsme si sednout mezi Holanďany, měli tam pár míst a nevadilo jim to. Motivace na Američany hned byla.

A co zábava ve vesnici v české výpravě?
Kluci hrajou karty, já se spíš zabavím na počítači.

Chtějí se s vámi ostatní sportovci fotit?
Pár jich občas přijde. Většinou naši, z těch cizích přijdou hlavně v jídelně. Je to zajímavé, v Sydney jsem se fotil já, tady se fotí oni. Za čtyři roky v Londýně se zase další budou fotit s nimi.

Prý jste se vsadil s Barborou Špotákovou o to, kdo hodí dál oštěpem.
O bednu šampaňského. Budu mít co dělat. Bára je tutovka. Má výborný rok. Podle mě hodí sedmdesát metrů. Ještě jsem se vsadil s dálkařem Romanem Novotným, že neprohraju o víc jak o 25 centimetrů. To je lehká sázka. (Novotný skočil v pondělním finále rovných osm metrů – pozn. red.)

Od pátečního začátku atletických soutěží je slunečné počasí, předchozí smog zmizel. Zdá se, že počasí vám přeje?
Říkali, že v Pekingu je smog a vedro, ale ani jedno tady není. Tohle není vedro? V Sukumě, kde jsem trénoval, tam bylo vedro, čtyřicet stupňů ve stínu, vlhkost. To jsem nezažil ani v Africe. Počasí je dobré.

Zvolil jste variantu přijet deset dní před závodem. Je to správná cesta za medailí?
To se ukáže. (usmívá se) V japonsku jsem byl zadřenej, tam jsem přijel první den a od začátku jsem cítil, jako kdybych tam nebyl. Nevím, jak to nazvat... prostě fakt hrozně divně. Když jsem přijel sem, první čtyři dny to bylo nejlepší, to jsem lítal, pak mi šla výkonnost trochu dolů, v pondělí to bylo nejhorší, ale už se to opět zlepšuje.

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...