Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sastre udržel žlutý trikot

Sport

  20:05
PAŘÍŽ - Španělský cyklista Carlos Sastre udržel žlutý trikot vedoucího jezdce Tour de France i po dnešní časovce na 53 km. Pokud v nedělní závěrečné etapě s cílem v Paříži nedojde k ničemu mimořádnému, stane se poprvé celkovým vítězem. Člen týmu CSC obsadil při triumfu Němce Stefana Schumachera 12. místo, a i když prohrál se svým největším rivalem Cadelem Evansem, udržel si před druhým Australanem náskok 1:04 minuty.

Vedoucí jezdec průběžného pořadí. foto: ČTK

Českému debutantovi Romanu Kreuzigrovi se nepodařilo stáhnout téměř dvouminutovou ztrátu na nejlepšího jezdce do 25 let Andyho Schlecka a zůstal v této kategorii druhý. Kreuziger dnes dojel na 23. místě s odstupem 3:21 a mladšího z lucemburských bratrů porazil o 41 sekund. Před dnešní časovkou Schleck před českým závodníkem ze stáje Liquigas vedl o 1:58.

Celkově obsadí dvaadvacetiletý Kreuziger při svém prvním startu v nejtěžším závodě světa 13. místo, které mu patřilo už před časovkou. Bývalý juniorský reprezentant se tak s přehledem postaral o nejlepší český výsledek v historii Tour.

Schumacher se stal časovkářským králem letošní Tour, neboť vyhrál už úvodní jízdu proti chronometru v prvním týdnu. Dnes porazil světového šampiona Fabiana Cancellaru ze Švýcarska o 21 sekund.

Třiatřicetiletý Sastre uhájil vedení i přesto, že většina expertů věřila spíše Evansovi, jenž byl před časovkou čtvrtý s odstupem 1:34. Evans skutečně svého španělského soupeře porazil, ale pouze o 29 sekund, což mu stačí stejně jako loni pouze na druhé místo. Třetí příčku si udržel Rakušan Bernhard Kohl, majitel puntíkovaného trikotu pro nejlepšího vrchaře.

"Byl jsem před časovkou úplně klidný, i když jsem věděl, že je to šance, která se vyskytne možná jednou za život," uvedl Sastre, jenž nepatřil před Tour k úplně největším favoritům na celkové vítězství. "Myslím, že jsem si to zasloužil," dodal.

Jeho rival Evans byl z výsledku časovky překvapený. "Všechno se zdálo od rána dobré. Ještě na prvním mezičasu jsem na tom byl stejně jako Cancellara, což vypadalo jako dobré znamení. Pak jsem ale zjistil, že někteří ostatní kluci jedou nečekaně rychle. Říkal jsem si: 'Co se to tady děje?'" popsal své pocity Australan.

Jízda proti chronometru vůbec nevyšla dosud druhému Franku Schleckovi, kterého jeho týmový kolega Sastre připravil o žlutý trikot vítězstvím ve středeční královské etapě. Starší bratr nejlepšího mladého jezdce Tour klesl po časovce z druhého místa na šesté.

Nedělní závěrečná etapa s cílem na pařížských Champs-Élysées měří 143 km a až na závěrečný spurt o prestižní triumf se obvykle jede v poklidném tempu. Pokud Sastre dotáhne podle očekávání svou misi do úspěšného konce, stane se po Oscaru Perreirovi a Albertu Contadorovi třetím Španělem na trůnu za sebou.

"Abych řekl pravdu, je to vítězství týmové práce. Bratři Schleckové se pro mě obětovali. Pomohli mojí psychice, pomohli tomu, aby se můj sen stal skutečností," uvedl Sastre.

Výsledky - 20. etapa (časovka 53 km):

1. Schumacher (Něm.) 1:03:50 hod., 2. Cancellara (Švýc.) -21, 3. Kirchen (Luc.) -1:01, 4. Vandevelde (USA) -1:05, 5. Millar (Brit.) -1:37, 6. Meňšov (Rus.) -1:55, 7. Evans (Austr.) -2:05, 8. Lang (Něm.) -2:19, 9. Kohl (Rak.) -2:21, 10. Hincapie (USA) -2:28, ...23. Kreuziger (ČR) -3:21.

Průběžné pořadí:

1. Sastre 84:01,00 hod., 2. Evans -1:05, 3. Kohl -1:20, 4. Meňšov -2:00, 5. Vandevelde -3:12, 6. F. Schleck (Luc.) -4:28, 7. Sánchez (Šp.) -6:32, 8. Kirchen -7:02, 9. Valverde (Šp.) -7:26, 10. Valjavec (Slovin.) -9:12, ...13. Kreuziger -12:49.


Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...