22. června 2011 12:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Se skokany si pohrál vítr. Tentokrát jen v tunelu

Čeští skokané ve větrném tunelu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští skokané ve větrném tunelu. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Znovu se vznášeli jako křehké vážky ve větrných poryvech, v kombinéze a s helmou na hlavě. Jen ty mohutné skočky jim tentokrát na nohách chyběly. Nejlepší čeští skokané na lyžích si v letňanské SkyDive Areně vyzkoušeli větrný tunel, v němž si připadali jako kosmonauti ve stavu beztíže.

Rychlostí kolem 160 kilometrů v hodině dul odkudsi zespodu prudký vichr, jenž si s lehkými těly reprezentantů pohrával jako s věchýtkem. "Kdyby nám touhle rychlostí fouklo na můstku, tak by nás to zabilo," usmál se Jakub Janda. Právě on měl zpočátku v poloze letícího parašutisty mírné potíže.

"Není to vůbec jednoduché," pokýval hlavou poté, co vylezl z prudkého vichru. "Ještě, že mě přidržovala instruktorka, jinak by mě vzdušný proud vymetl někam ke stropu anebo bych se otřískal o všechny stěny."

Čeští skokané ve větrném tunelu.

Janda jako tvrdý rohlík...

Reprezentační trenér David Jiroutek si také všiml, že bývalý vítěz Světového poháru se v nezvyklé roli zprvu trochu hledal: "Jandys je tvrdej jako rohlík," usmíval se. "Koordinace jeho těla a adaptace na jiný pohyb u něj bývá trochu horší než u ostatních kluků." To Jan Matura zase působil dojmem, jako kdyby se ve větrném tunelu snad narodil a jako jediný létal v prostoru bez kontaktu s lepou instruktorkou.

"To je fakt, Maturín byl výbornej," přitakal trenér. V úterý v Letňanech nešlo skutečně ani tak o součást tréninku jako spíše o zpestření přípravy a prožití nezvyklého vzrušujícího adrenalinu. "Kluci si ale každopádně uvědomili pozici svého těla v tomhle letu, i když všechno bylo samozřejmě poněkud jinačí než při skocích z můstků," pochvaloval si Jiroutek.

Což potvrdil i nejlepší český skokan minulé sezony Roman Koudelka. "Respekt jsem tedy zpočátku cítil slušný," přiznal. "Na koordinaci to bylo docela dobrý, člověk ale musel zapojovat i docela jiné svaly než na můstcích. Jak jsem byl prohnutý nahoru, tak mě docela slušně bolí záda. Ale jako zpestření to bylo bezva. Ono je vždycky dobré trochu se odreagovat od tréninku a zablbnout si." "Já jsem zase zvědavý, jak po téhle akci budou ve středu na Ještědu skákat," bavil se Jiroutek.

Pod českými můstky jinak vládne na prahu letní sezony poměrně klid. Skokani už se smířili s razantním snížením platů v liberecké Dukle, přičemž Janda připustil, že se mu hlavou lehce míhala i myšlenka na konec kariéry. "Vše se ale nakonec v dobré obrátilo," povídal spokojeně a naznačil, že už zřejmě našel náhradu za ekonomický výpadek v Dukle.

Čeští skokané ve větrném tunelu.

V příští sezoně však bude muset Janda skákat na kratších lyžích, což představuje jistý, i když nikterak zásadní hendikep. Mění se totiž tzv. body mass index, podle něhož se podle váhy těla vypočítává délka jeho lyží. Skokan se tedy musí rozhodnout, zda přidá kilogramy a bude létat na delších lyžích, či bude na dietě a kratší lyže ho naopak méně ponesou...

"Já mám zkušenosti, že při těch nervech během zimní sezony mně kilogramy spíše klesají lehce dolů, takže nemá cenu reálně přemýšlet o zvýšení váhy," vysvětloval svoji situaci Janda. "Moje lyže budou měřit o tři centimetry méně než dosud, takže teď radši skáču na ještě kratších, abych si je pak pro dobrý pocit mohl před sezonou prodloužit," zasvítily mu oči.