Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sebevědomější Veselý: Věřím, že očekávání naplním

Sport

  10:20
WASHINGTON - Basketbalista Jan Veselý věří, že ve své druhé sezoně zámořské NBA dokáže naplnit zvýšená očekávání veřejnosti i klubu. Pomoci mu má, že přes léto získal větší sebevědomí a také domácí pohodu, když se za ním do Washingtonu natrvalo nastěhovala snoubenka. Tým Wizards podle něj má na postup do play off, k tomu ale potřebuje návrat zraněných hráčů v čele s Johnem Wallem.

Jan Veselý hází na koš foto: ČTK

Veselý byl do NBA draftován před rokem jako šestý v pořadí. V premiérové sezoně zpočátku tápal, ale postupně se jeho výkony zvedaly. V novém ročníku by chtěl ve výkonnostním růstu pokračovat. "Už nejsem nováček, na které se tu nedívá tak kriticky jako na zkušené hráče. Takže na mě určitě budou větší očekávání. Bude to těžké, ale budu se snažit na sobě pracovat, abych podával dobré výkony. Po přípravě na sezonu si více věřím, což je dobře," řekl Veselý.

Prý už nemusí v kolektivu plnit úkoly, které patří nováčkům, jako je třeba nošení míčů. "Já si tím prošel loni, teď už na to máme nové kluky. Jsem už v podstatě mazák," prohlásil Veselý. K větší psychické pohodě mu pomohla i informace, že na něj na startu sezony klub uplatnil opci i pro budoucí sezonu. "Když víte, že před vámi není poslední sezona v klubu, ale že s vámi počítá i na další rok, tak je to povzbuzující. Mám chuť jim dokázat, že neudělali chybu. Je to pro mě další motivace," dodal.

Dalším faktorem, který mu pomáhá po psychické stránce, je snoubenka Eva Koďousková, jež se za ním natrvalo nastěhovala do Washingtonu. "Je to pro moji pohodu lepší. Přeci jen, když jsem se o půlnoci vracel z tripu do prázdného bytu, tak to bylo takové smutné. Teď když vím, že mě doma čeká, je to veselejší," přiznal Veselý. Zároveň se i přestěhoval. "Dřív jsem bydlel kousek od haly, teď jsme šli mimo centrum do klidnější čtvrti. Je to sice dál, ale jsem tam spokojený," dodal.

Nikdo z posil si prý na hvězdu nehraje

Změny potkaly i tým Wizards, který přes léto získal Okafora, Arizu, Price, Parga, Webstera či nadějného nováčka Beala. "Všichni hráči, kteří přišli, si nehrají na hvězdy, ale rádi se podřizují týmu. Určitě nám jejich příchod pomohl a hrajeme hodně kolektivně. V tom musí být naše síla, protože nemáme hvězdu, která by dala 40 bodů na zápas. V plné sestavě podle mě máme na play off. Minulý rok to nevyšlo, ale se změnami na play off můžeme útočit. Je tu hodně pozitivní atmosféra a všichni se snaží, aby se vyhrávalo," řekl rodák z Ostravy.

Wizards už za sebou mají první zápas sezony s Clevelandem, který skončil porážkou 84:94, což Veselého hodně mrzelo. "Je pravda, že nám chybí tři důležití hráči (zranění Nené, Wall a Seraphin), ale Cleveland jsme v přípravě porazili ve stejné sestavě. Teď jsme pohořeli v obraně a na doskoku, který jsme podcenili. To rozhodlo," připomněl 23 doskoků, z toho 12 útočných, v podání brazilského pivota Clevelandu Varejaa. "Popravdě jsem byl překvapený, kolik doskoků měl ve statistice. Na hřišti mi to nepřišlo, že by jich tolik získal," dodal Veselý.

Připouští však, že zejména absence rozehrávače Johna Walla je pro mužstvo citelná. "Mně tedy chybí určitě. S ním a bez něj je hra hodně jiná. On vždycky, hned jak dostane míč, běží do brejku a já jsem zvyklý běžet s ním.

Ten rychlý protiútok nám teď trochu chybí. Ale Price i Pargo jsou zase zkušení rozehrávači, kteří to dokážou podržet. Já ale doufám, že bude John rychle zpátky, protože mám rád rychlý basket," řekl Veselý, který v Evropě v dresu Partizanu Bělehrad proslul právě brejkovou hrou.

Také ho mrzí, že ve Washingtonu hned nezůstal další Čech Tomáš Satoranský, kterého Wizards v létě draftovali. "Při zranění Johna mě napadlo, že je to škoda, že tu Saty jako rozehrávač nezůstal. Tehdy jsme ale nemohli vědět, že se John zraní. Každopádně Satymu přeju, a sám to chci, aby tu byl co nejrychleji," dodal Veselý.

Na východním pobřeží Spojených států v posledních dnech zuřil hurikán Sandy, Washington však tomu nejhoršímu unikl. "DC moc postižené nebylo. Nechci říct vůbec, ale nebylo to katastrofální. Jen vichřice s bouřkou. Nás to ovlivnilo hlavně v tom, že jsme museli na zápas s Clevelandem odcestovat už v sedm hodin ráno a trénovat až v Clevelandu. Vlastně jsme tomu uletěli, takže jsem to nejhorší počasí nezažil. To New York asi dopadl hodně špatně," dodal Veselý.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!