Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sebevědomý Berdych před DC: Vím, co na Djokoviče fungovalo

Tomáš Berdych a Novak Djokovič. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych a Novak Djokovič. | foto: Reuters

PRAHA Kéž by se zopakoval letošní Wimbledon. Na cestě do finále tam tehdy Tomáš Berdych (24) Srba Djokoviče porazil. Před odletem na semifinále Davis Cupu neměl nejlepší český tenista z formy finalisty US Open přehnané obavy.

Je možné, že Djokoviče namáhavý program spíš unaví?
To se nedá čekat, taková situace je pro něj určitě záviděníhodná, neuškodí mu to. Finále si užije a pak teprve bude řešit, jestli bude fyzicky v pohodě, a další záležitosti. Srbové si také mohou síly rozložit.

Z českého pohledu lze tedy vnímat Djokovičův úspěch na US Open jako špatnou zprávu?
To nemůžu říct. Djokovičovi se teď daří, ale podobné to bylo minulý rok před semifinále s Chorvatem Čiličem. Všichni z něj tehdy měli hrůzu, jak hrál skvěle, a pak těch bodů proti nám moc neudělal. Ukázalo se, že Davis Cup je často o něčem jiném než běžné turnaje. Teď může hrát Djokovič na US Open fantasticky, ale pak přijede domů, kde se bude chtít předvést, což pro něj může být složité.

Viděl jste Djokoviče hrát někdy lépe než v semifinále proti Federerovi?
Těžko říct. Sledoval jsem jen závěr zápasu a překvapilo mě, jak Federerovi finiš nevyšel – působil dost opatrně a pak přidal několik zbytečných chyb, které si Djokovič snad ani nezasloužil. Ale tím nechci říct, že by Djokovič nehrál dobře a vítězství si nezasloužil.

Tomáš Berdych - Novak Djokovič

V čem spočívají největší přednosti srbských tenistů?
O Djokovičovi není třeba se moc zmiňovat. Je to všestranný hráč a velký bojovník. Hodně nepříjemný je i tím, že dokáže uhrát dost bodů při podání soupeře, vlastním servisem si proti němu tedy moc nepomůžete. U Troického mi zase jeho styl vyhovuje, má hodně agresivní podání, na svoji výšku se poměrně dobře na kurtu hýbe. To samé prakticky platí u Tipsareviče.

Djokoviče jste v semifinále Wimbledonu při posledním vzájemném utkání porazil. Budete si kvůli tomu víc věřit?
Vím, co na Djokoviče tehdy fungovalo, ale nejde na to znovu úplně spoléhat. Spíš podvědomě vám to zvýší sebevědomí, ale tentokrát se bude hrát v jiných podmínkách, na jiném povrchu a i publikum bude mít Djokovič na své straně.

Jak tedy vidíte rozložení sil před semifinále? Berete Srby jako favority?
Papírově asi ano. Podle žebříčkového postavení jsou na tom momentálně líp než my.

Novak Djokovič.

Co říct k očekávané bouřlivé atmosféře, která vás čeká v Bělehradě. Pomůže vám se správně vyhecovat?
Už jsem se o tom bavil se Zimonjičem a ten mi vyprávěl, že v Srbsku jsou na tenisu spíš trochu línější fandové, kteří se chytnou až ve chvíli, kdy někdo začne fandit proti nim. Také Američani, se kterými jsem se o tom bavil, netvrdili, že by tam zažili něco abnormálního.

Na rozdíl od Djokoviče jste měl dost času na odpočinek. Jak jste se vzpamatoval z vyřazení v prvním kole na US Open?
Člověk si potřebuje vyčistit hlavu, poučit se z chyb, které udělal, a zase jít dál. Když jednou prohrajete, tak se přece svět nezbortí. Bylo pro mě důležité na chvíli vypnout, než se zase vrhnu do tenisu.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.