Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šebrle: Největším soupeřem je moje tělo

Sport

  11:45
KLADNO - Má před sebou jediný cíl: dokončit závod ve zdraví. A pokud možno s co největším počtem bodů. Tak uvažuje před dnešním a zítřejším vícebojařským mítinkem TNT Fortuna v Kladně olympijský vítěz a světový rekordman Roman Šebrle.

Unavený Roman Šebrle foto: ČTK

Ikona světového víceboje.

Šestatřicetiletý šampion, majitel osmnácti medailí z velkých podniků. Znovu se ohlásil letošním bronzem z halového mistrovství světa v Paříži a hodlá se probít na světový šampionát, který se v závěru léta uskuteční v jihokorejském Tegu.

"Konečně chci zase desetiboj dokončit," říká. Ví, o čem mluví. Vinou loňských zdravotních patálií se jeho poslední uzavřený desetiboj datuje k srpnu 2009, kdy na mistrovství světa v Berlíně skončil jedenáctý. Také letos se v úvodu sezony, po návratu z vydařené přípravy v Africe, potýkal se svalovým zraněním.

Hvězdy v Kladně:

Roman Šebrle (vítěz OH v Aténách, svět. rek.)

Romain Barras (Fr.) (mistr Evropy)

Andrej Kravčenko (Běl.) (druhý z OH v Pekingu)

Taťána Černovová (Rus.) (bronzová z OH v Pekingu)

"Ale už tři týdny jsem v pořádku, dva týdny trénuju naplno. Většinu disciplín můžu jít na sto procent. Jinak bych se do závodu nepřihlásil. Nicméně je pravda, že tyčku a překážky jsem zatím moc nestíhal a disk a kouli jsem otestoval až ke konci minulého týdne," přiznává. Šetřit se ale nehodlá.

"To v závodě ani nejde. Možná jen nad překážkami budu opatrnější, ale jinak tomu dám sto procent," slibuje.

Soupeři, kteří už včera byli na místě, k němu vzhlížejí s obdivem.

"Nedivte se, Roman je pro ně legenda. Není na světě vícebojaře, který by na Šébu takto nehleděl," přibližuje Čechokanaďan Josef Karas, bývalý reprezentant, který pořadatelům mítinku pomáhá se zahraničními závodníky.

Je tady Francouz Romain Barras, loňský mistr Evropy z Barcelony. Kubánec Leonel Suárez, vicemistr světa z Berlína 2009 a druhý z nedávného mítinku v Götzisu, kterému patří druhé místo i ve světovém pořadí roku.

Bělorus Andrej Kravčenko, majitel olympijského stříbra z Pekingu.

A další. Při pátém ročníku mítinku, který je zařazen do kategorie IAAF Challenge, se sejde celkem dvanáct desetibojařů s osobním rekordem přes 8000 bodů.

"To je špičková konkurence, kromě Američanů, kteří se chystají na národní šampionát, skutečný výkvět. Pro mě je ale prioritou dokončit ve zdraví a udělat co nejvíc bodů," opakuje Šebrle.

Pokud zůstane zdravý, udělá limit, má jasno Karas
Navzdory výše uvedeným jménům vidí největšího protivníka v sobě samém. "Mým hlavním soupeřem je moje tělo, vůbec neuvažuju, že bych mohl vyhrát."

Pokukuje po ostrém limitu pro MS v Tegu, který činí 8200 bodů.

"Kdybych ho splnil, už bych nemusel uvažovat o dalších závodech. To by bylo super, ale moc s tím nepočítám. Vlastně bych se spíš divil, kdybych to po tom výpadku udělal," tvrdí.

Josef Karas uvažuje trochu jinak. "Letos v Paříži Roman ukázal, že je schopen čehokoli. Pokud kladenský desetiboj dokončí, splní limit. Jen musí zůstat zdravý," má jasno bývalý vícebojař.