Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Šebrle vyhrál anketu Atlet roku

Sport

  11:59
PRAHA - Desetibojař Roman Šebrle je opět nejlepším atletem České republiky. Mistr Evropy z Göteborgu vyhrál popáté za sebou anketu novinářů, funkcionářů a trenérů, jejíž výsledky byly vyhlášeny na dnešním galavečeru v pražském hotelu Ambassador - Zlatá husa. Druhá skončila oštěpařka Barbora Špotáková, třetí je výškař Tomáš Janků.

Roman Šebrle. foto: Martin MeissnerČTK

Šebrle dostal od 120 hlasujících 1133 bodů, Špotáková jen o třicet méně; to je nejtěsnější výsledek za posledních deset let. Na čtvrté pozici skončil oštěpař Jan Železný, který letos ukončil kariéru a rozloučil se třetím místem na kontinentálním šampionátu v Göteborgu.

Špotáková byla na ME stříbrná a vyhrála Světové atletické finále, vicemistrem Evropy je také Janků, který vyhrál i Světový pohár. V neoficiálním hlasování veřejnosti na internetové stránce www.atletika.cz vyhrála anketu zcela jasně Špotáková, které dali fanoušci skoro 50 procent hlasů, zatímco Šebrle měl na třetím místě za Janků kolem dvanácti procent.

Trenérem roku se stal kouč Špotákové Rudolf Černý, nejlepším juniorem tyčkař Jan Kudlička a objevem roku rovněž oštěpařka Špotáková. Desetibojařský světový rekordman letos neměl nejlepší sezonu. Na halovém MS v Moskvě skončil Šebrle po zdravotních potížích až třetí, vinou zranění nedokončil slavný desetiboj v Götzisu. Limit na ME splnil až v Arles, kde nasčítal za vydatné podpory větru 8333 bodů. V Göteborgu vyhrál za 8526 bodů a sezonu zakončil v Talence součtem 8170 bodů. V Grand Prix byl druhý za Kazachem Dmitrijem Karpovem.

Špotáková prožila naopak životní sezonu: vedle stříbra z ME třikrát překonala český rekord, vyhrála řadu špičkových mítinků například v Lausanne a v Helsinkách. Na vyhlášení přišla jako voják z povolání v uniformě. "Jde o zlato na ME, Roman ho má," prohlásila Špotáková. "Já jsem tam měla také vyhrát," uvedla. Rotmistryně oblékla uniformu poprvé v pátek na slavnostním večeru válečných veteránů. "Je mi to vcelku příjemné," konstatovala.

Šebrle pátým vítězství za sebou v této statistice překonal Železného, který hlasování o Atleta roku kraloval v letech 1993-96. Železný v historii samostatné ČR vyhrál šestkrát, celkem pak sedmkrát. Stejný počet vítězství má na kontě také koulařka Helena Fibingerová, šestkrát kralovali hlasování Jarmila Kratochvílová, Ludvík Daněk a Imrich Bugár. Atlety na vyhlášení přivezly luxusní limuzíny, všichni pak dostali mimo
jiné cihličky z 24karátového zlata.

Výsledky:
Atlet roku:
1. Šebrle 1133 bodů, 2. Špotáková 1103, 3. T. Janků 950, 4. Železný 848, 5. Ton 603, 6. Cechlová 546, 7. Pichrtová 468, 8. Sajdok 196, 9. Rybová 178, 10. Vojtík 146.
Trenér roku: 1. Černý 63, 2. Kupka 28, 3. Janků 8.
Junior roku: 1. Kudlička 100, 2. Čapková 14, 3. Šafránková 4.
Objev roku: 1. Špotáková 38, 2. Čapková 22, 3. Šafránková 17.

Autor: