Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sedmdesátiletá babička dál ‚trápí‘ mladé tenistky. Češce Markové vzala dvě hry

Gail Falkenbergová rozhodně nechce s kariérou končit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gail Falkenbergová rozhodně nechce s kariérou končit. | foto: Twitter

TAMPA Budu hrát do té doby, až mě přestane tenis bavit. To je krédo sedmdesátileté Američanky Gail Falkenbergové, které ani pokročilý věk nebrání k tomu, aby se utkávala s teenagerkami z celého světa. Jednou z nich byla česká sedmnáctiletá naděje Johana Marková, které „tenisová babička“ v kvalifikaci na antukovém turnaji v Tampě dva gemy.

Žena, která o sobě říká, že hraje především proto, aby se udržela v dobré kondici je na turnajích tradičním zpestřením. Nejen tím, že hraje s raketou, která se spíš podobé té na squash, ale i svým podáním spodem, jež má netradiční dráhu letu.

I ve svém věku objíždí pravidelně turnaje ve Spojených státech, letos už například hrála v Daytona Beach, Wesley Chapel a v Orlandu. I když vždy vypadne v 1. kole a maximálně získá právě dvě hry, na dobré náladě jí to neubere.

Paní Gail navíc už má na kontě jeden pronikavý úspěch. Loni v dubnu v Pelhamu totiž porazila dvaadvacetiletou Rosalyn Smallovou 6:0, 6:1 a v 69 letech se tak stala nejstarší hráčkou, která vyhrála zápas na okruhu WTA. A připsala si první výhru od roku 1998.

Chci vyhrávat i v sedmdesáti

Oslavila tak pětileté výročí po svém návratu na ženský okruh, do té doby měla na kontě 32 porážek. „Chci hrát - a vyhrávat - i v sedmdesáti,“ řekla Falkenbergová, které se v tenisovém světě přezdívá Legenda.

Její příběh je navíc zajímavý tím, že nikdy neměla žádného trenéra. Techniku prý okoukala od ostatních tenistek. S tenisem začala v 60. letech jako naprostý samouk a „profesionálkou“ se stala až v osmatřiceti.

V roce 1988 si připsala zřejmě nejslavnější výhru, když vyhrála první kolo v kvalifikaci na Australian Open.

Poté jí však došly naspořené peníze, musela se vrátit do práce, trénovala mužské a ženské tenisové týmy, koučovala i basketbal. Turnaje hrála jen okrajově a v 52 letech, konkrétně v roce 1999, přerušila kariéru.

Jako by hrála blbá a blbější

Na okruhy se vrátila v roce 2011, ale kvůli tomu, že často prohrávala nelichotivým výsledkem 0:6, 0:6, sklízela spíš posměch. Například tenisový trenér Roy Coppersmith označil její působení za vtip a zveřejnil videa z zápasu Falkenbergové na Facebooku.

„Jako by hrála Blbá a blbější,“ přidala se po zmíněném zápase se Smallovu někdejší světová desítka Kathleen Horvathová.

Jenže urážky tenisovou babičku od jejího počínání neodradily. „Užívám si, když můžu být v okolí mladých. A věřte, nebo ne, má hra jim způsobuje víc problémů než starším hráčům,“ uvedla Falkenbergová.

„Bolí mě kolena a špatně se mi běhá, ale pořád dokážu bojovat. Vím, že se můžu zlepšit, v tenise je vždycky na čem pracovat. A věřte nebo ne, jsem pořád rychlejší,“ doplnila žena, která po turnajích jezdí svou Hondou CR-V.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...