Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Sedmdesátiletá babička dál ‚trápí‘ mladé tenistky. Češce Markové vzala dvě hry

Sport

  6:00
TAMPA - Budu hrát do té doby, až mě přestane tenis bavit. To je krédo sedmdesátileté Američanky Gail Falkenbergové, které ani pokročilý věk nebrání k tomu, aby se utkávala s teenagerkami z celého světa. Jednou z nich byla česká sedmnáctiletá naděje Johana Marková, které „tenisová babička“ v kvalifikaci na antukovém turnaji v Tampě dva gemy.

Gail Falkenbergová rozhodně nechce s kariérou končit. foto: Twitter

Siniaková si v Indian Wells vyrovnala své maximum, čeká ji Wozniacká

Žena, která o sobě říká, že hraje především proto, aby se udržela v dobré kondici je na turnajích tradičním zpestřením. Nejen tím, že hraje s raketou, která se spíš podobé té na squash, ale i svým podáním spodem, jež má netradiční dráhu letu.

I ve svém věku objíždí pravidelně turnaje ve Spojených státech, letos už například hrála v Daytona Beach, Wesley Chapel a v Orlandu. I když vždy vypadne v 1. kole a maximálně získá právě dvě hry, na dobré náladě jí to neubere.

Paní Gail navíc už má na kontě jeden pronikavý úspěch. Loni v dubnu v Pelhamu totiž porazila dvaadvacetiletou Rosalyn Smallovou 6:0, 6:1 a v 69 letech se tak stala nejstarší hráčkou, která vyhrála zápas na okruhu WTA. A připsala si první výhru od roku 1998.

Chci vyhrávat i v sedmdesáti

Oslavila tak pětileté výročí po svém návratu na ženský okruh, do té doby měla na kontě 32 porážek. „Chci hrát - a vyhrávat - i v sedmdesáti,“ řekla Falkenbergová, které se v tenisovém světě přezdívá Legenda.

Její příběh je navíc zajímavý tím, že nikdy neměla žádného trenéra. Techniku prý okoukala od ostatních tenistek. S tenisem začala v 60. letech jako naprostý samouk a „profesionálkou“ se stala až v osmatřiceti.

V roce 1988 si připsala zřejmě nejslavnější výhru, když vyhrála první kolo v kvalifikaci na Australian Open.

Poté jí však došly naspořené peníze, musela se vrátit do práce, trénovala mužské a ženské tenisové týmy, koučovala i basketbal. Turnaje hrála jen okrajově a v 52 letech, konkrétně v roce 1999, přerušila kariéru.

Jako by hrála blbá a blbější

Na okruhy se vrátila v roce 2011, ale kvůli tomu, že často prohrávala nelichotivým výsledkem 0:6, 0:6, sklízela spíš posměch. Například tenisový trenér Roy Coppersmith označil její působení za vtip a zveřejnil videa z zápasu Falkenbergové na Facebooku.

„Jako by hrála Blbá a blbější,“ přidala se po zmíněném zápase se Smallovu někdejší světová desítka Kathleen Horvathová.

Jenže urážky tenisovou babičku od jejího počínání neodradily. „Užívám si, když můžu být v okolí mladých. A věřte, nebo ne, má hra jim způsobuje víc problémů než starším hráčům,“ uvedla Falkenbergová.

„Bolí mě kolena a špatně se mi běhá, ale pořád dokážu bojovat. Vím, že se můžu zlepšit, v tenise je vždycky na čem pracovat. A věřte nebo ne, jsem pořád rychlejší,“ doplnila žena, která po turnajích jezdí svou Hondou CR-V.

Autor: