29. září 2009 13:56 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šéf české olympijské mise Dvořák: Největším problémem her bude doprava

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
František Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Dvořák. | foto: www.olympic.cz

PRAHA Šéf české olympijské mise František Dvořák se chystá na sedmé hry v řadě. Místopředseda Českého olympijského výboru povede příští rok v únoru naše nejlepší sportovce ve Vancouveru. Do slavnostního zahájení zbývá ještě hodně přes sto dnů, přípravy však nabírají na obrátkách. Ať jde o postupné kvalifikace, ubytování, dopravu ale také například o výrobu olympijské kolekce.

Jak bude velká výprava, která se vydá do Kanady?
Nominační podmínky by mělo splnit přibližně devadesát sportovců. Výprava s doprovodem bude čítat přibližně 180 osob. V současné době existuje tzv. longlist, což je seznam všech potenciálních účastníků. Precizovat se bude na společném jednání zástupců evropských olympijských výborů ve Franfurtu 30. září. Závěrečné nominační plénum proběhne 21. ledna. A do té doby je ještě možné plnit kvalifikační kritéria.

V říjnu letíte do Vancouveru na inspekci, jaký máte program?
Je to naše třetí a poslední návštěva před samotnými hrami. Hlavním úkolem je prověření technických podmínek – především ubytování v olympijských vesnicích. Ledové sporty jsou umístěny ve Vancouveru, sněhové ve Whistleru, který je vzdálen 130 kilometrů. Mimo olympijskou vesnici budou bydlet akrobatičtí lyžaři. Dobrým signálem je, že už známe naše přesné umístění v obou vesnicích.

Jak probíhá komunikace s pořadateli her?
Jsme v pravidelném kontaktu s organizačním výborem VANOC. Českou republiku má na starosti konkrétní manažer, mimochodem je to velmi sympatická dáma z Finska. Řadu záležitostí řešíme i prostřednictvím našeho atašé Luboše Petříka, který je přímo ve Vancouveru.

Narazili jste dosud na nějakou komplikaci?
Žádný dramatický problém jsme řešit nemuseli. Velké otazníky se ale vznášejí nad dopravním systémem. Vzhledem k tomu, že v Kanadě proběhnou kvůli velké vzdálenosti mezi Whistlerem a Vancouverem vlastně dvě olympiády, narážíme na logistické potíže. Máme například k dispozici malý počet průjezdek a parkovaček. Bez pozornosti nemůžeme nechat ani hrozbu mexické chřipky. Lékařská komise ČOV přijala několik opatření. Všem sportovcům nabídneme preventivní očkování proti klasické i mexické chřipce. Zároveň intenzivně spolupracujeme s ministerstvem zdravotnictví.

Čeští sportovci budou oblečeni do kolekce, která se pro ně poprvé v historii připravuje na míru. Vedl jste komisi, která se na vzniku kolekce podílela. Čím se zabývala?
Připomínkovali jsme kolekci v průběhu jejího vzniku. Požadovali jsme, aby byly jednotlivé položky funkční a zároveň vzhledově zajímavé. Aby to nebyla konfekce, do které je oblečena řada dalších výprav. A to se ve spolupráci s návrháři ze společnosti Alpine Pro, která kolekci vyrábí, podařilo, s tím jsme velmi spokojeni. Taky považujeme za skvělé, že si oblečení budou moci koupit čeští fanoušci.

Jaký motiv vás zaujal nejvíc?
Jsem nadšený tím, že jsme se posunuli od konzervativního pojetí. Výsledkem je netradiční design, který ctí národní barvy a je zároveň nápaditý. Osobně mě těší, že kolekce je vyrobena z ekologicky šetrných materiálů.

U části kolekce, která se vyráběla v Číně, došlo prý ke kurióznímu problému. Celníci nechtěli pustit oblečení přes hranice…
Je to úsměvná historka. Čína si s ochranou značek obecně příliš starosti nedělá. Došlo tak k nedorozumění, kdy se čínští celníci domnívali, že jde o porušení olympijské charty a zákonů o ochraně olympijské symboliky.

XXI. zimní olympijské hry

Místo konání: Vancouver, Kanada
Sportoviště: Vancouver (ledové sporty), Whistler (sněhové sporty)
Zahájení: 12. února 2010
Zakončení: 28. února 2010
Zajímavosti:
- Štáb na přípravu účasti Českého olympijského týmu čítá dvanáct osob.
- Whistler a Vancouver jsou od sebe vzdáleny 130 kilometrů. V místě konání her tak vyrostly dvě olympijské vesnice s veškerým zázemím.
- Hokejové zápasy se budou odehrávat na hřišti, které bude mít standardní rozměry pro hřiště NHL (61 x 26 metrů), namísto rozměrů pro mezinárodní kluziště (61 x 30 metrů).

Museli jsme požádat Mezinárodní olympijský výbor o dobrozdání, že je vše v pořádku. Teď už je vše vyřešeno.

Pojďme ke sportu. Nedávno byla zveřejněna širší nominace hokejistů. Troufnete si odhadnout jejich šance?
Hraje se v Kanadě, turnaj bude mimořádně prestižní. Zájem našich nejlepších hráčů reprezentovat je evidentní. Na medaili máme.

Jak vidíte další české medailové ambice?
Naší velkou jistotou je Martina Sáblíková. Placku by mohli přivézt i lyžaři, pilíři jsou Šárka Záhrobská a Lukáš Bauer. V nově zařazené disciplíně by mohl uspět skikrosař Tomáš Kraus. Stálou výkonnost vykazuje akrobatická lyžařka Nikola Sudová. A nesmíme zapomenout ani na krasobruslaře Tomáše Vernera.

Média řeší delší dobu spor ohledně startu ženských skokanek na olympiádě. Jaký je váš názor?
Je to spíš taková bouřka ve sklenici vody. Organizační výbor her s tím nic nezmůže. Je to plně v kompetenci mezinárodní lyžařské federace, která rozhodla, že ženský skok zařazen nebude. Je to rozhodnuté a uzavřené. Zřejmě ještě nenazrála pro tuto disciplínu vhodná doba. A prokázal to i nedávný test na mistrovství v Liberci. Chce to svůj čas.

Chystáte účast Českého olympijského týmu ve Vancouveru. Tento týden však vyrážíte i do Londýna, kde proběhne v roce 2012 letní olympiáda...
Připravujeme se i na tyto hry. Nyní se jedná o první představení jednotlivým olympijským výborům. Organizační výbor her nám odprezentuje své pojetí, upřesní lokace sportovišť a seznámí nás se základní organizační strukturou her. Zároveň nabídne možnosti tréninkových kempů. Pro nás je Londýn blízko, ale neevropské země to určitě bude zajímat. Ve Vancouveru těchto možností využíváme. Ve světovém poháru tam například závodil Tomáš Kraus.

Alexandr Kliment, Lidovky.cz
  • 2Diskuse

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.