Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šéf MOV Rogge pochválil organizátory her za skvělou práci

Sport

  1:04
VANCOUVER - Podle prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Jacquesa Rogga odvedli pořadatelé zimních olympijských her ve Vancouveru skvělou práci. Zásluhou toho panuje s hrami spokojenost ze všech zúčastněných stran.

Ve Vancouveru bylo deštivo. foto: Reuters

 Jedinou kaňkou podle něj byla tragická smrt gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho.

"Skládám kompliment organizátorům her za jejich skvělou práci. Sportovci byli velmi spokojeni, stejně tak sponzoři, MOV i vlastníci televizních práv," uvedl Rogge na dnešní tiskové konferenci před ukončením her.

"Atmosféra byla fantastická, celé město hrami žilo. Takové nadšení jsem ještě nezažil," dodal.

Skvělá atmosféra ve Vancouveru je podle něj o to cennější, že hry začaly tak tragickou událostí, jakou byla smrt Kumaritašviliho při tréninku sáňkařů. "Na Nodarovu tragickou smrt nikdo nezapomene. Zbytek her však zapříčinil, že zpočátku smutná atmosféra se tolik zlepšila," uvedl belgický funkcionář s tím, že po Kumaritašviliho smrti sám dvě noci nespal.

Podle Rogga je třeba, aby se MOV ze sáňkařovy smrti poučil a do budoucna hlídal sportovce před jejich riskantní snahou překračovat hranice lidských možností. "Sportovci kvůli svým ambicím často překračují bezpečnou hranici a riskují. Naší povinností je chránit je před tímto riskováním. Máme morální zodpovědnost za to, aby hry byly tak bezpečné, jak to jen bude možné," prohlásil.

Rogga rovněž potěšilo, že průběh olympijských her nenarušil žádný dopingový případ. Z dvou tisíc provedených testů nebyl žádný pozitivní. "Měli jsme sedm případů v Salt Lake City a sedm v Turíně. Tentokrát žádný. Ale uvědomujeme si, že nemáme úplně vyhráno, protože víme, že jsou nové dopingové metody. Proto si vzorky schováme až osm let," dodal.

Za výkony na hrách ocenil zejména švýcarského skokana na lyžích Simona Ammanna, který stejně jako v roce 2002 získal dvě zlata, norské běžkaře Pettera Northuga a Marit Björgenovou, jež ve Vancouveru vybojovala hned pět cenných kovů, nebo korejskou krasobruslařku Kim Ju-na, která vytvořila světový rekord.

Zvláštní ocenění si pak od Rogga vysloužily sjezdařka Anja Pärsonová a běžkyně na lyžích Petra Majdičová, které získaly medaili, přestože závodily se zraněním.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!