20. června 2011 14:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sestry Williamsovy se vrací, úspěch nečekejte

Venus a Serena Williamsová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Venus a Serena Williamsová. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Start ženské části Wimbledonu bude pro sestry Williamsovy šťastným pokračováním příběhu, jehož první kapitola vyvolávala mrazení v zádech. Serena se kvůli plicní embolii ocitla na pokraji smrti a Venus bojující s vlastními zdravotními problémy jí pohotovou reakcí možná zachránila život.

"Jestli jsme tenisu chyběly tolik, jako on chyběl nám, tak jsem na správném místě. Pro nás je to návrat, který přebíjí všechny návraty předešlé," přiznává Serena, která v Londýně obhajuje loňský triumf. Slavné Američanky se konečně vracejí na grandslamovou scénu, které tak dlouho vládly. Ani ženská tenisová asociace se netají tím, jak moc své největší osobnosti postrádala. "Je fantastické, že jsou zase zpátky," raduje se šéfka WTA Stacey Allasterová.

Třicetiletá Venus vyhrála pětkrát Wimbledon a dvakrát US Open. Zranění ji trápila už dlouhodobě, ale až kvůli problémům s kyčlí si musela vzít vynucenou šestiměsíční dovolenou. Mnohem závažnější zdravotní potíže však potkaly její o rok mladší sestru, držitelku patnácti grandslamových trofejí.

Poté co Serena loni vyhrála londýnský titul, pořezala si v restauraci nohu o rozbitou sklenici. Letos v únoru jí ale začala podezřele natékat a až na popud Venus zjistila, že jde o příznak krevní sraženiny na plicích. "Octila jsem se na pokraji smrti, raději bych byla 20 let ve vězení," vypráví Serena, která rok nevzala raketu do ruky, čímž přišla také o post světové jedničky.

Minulý týden na turnaji v Eastbourne se opět předvedly fanouškům. Venus vypadla už ve 3. kole a slavnější Serena ještě o kolo dřív. Jejich návrat je bezesporu velkou událostí, ale mohou po tak dlouhé době bez pořádného tréninku uspět rovnou na grandslamu? "Jsou obrovské bojovnice a přípravu určitě nepodcenily. Vždyť mají jedna druhou," věří Allasterová.

Evertová: Nejsou rozehrané

Chris Evertová má však mnohem střízlivější pohled. "Chybí jim zápasová praxe, což se musí někde projevit – ve fyzičce, soustředění, rychlosti. Pokud chtějí korunu z Wimbledonu, musí zvládnout sedm zápasů v řadě," míní legenda 80. a 90. let. Navíc připomíná, že teď mezi ženami září několik mladých (Wozniacká, Kvitová, Azarenková) i zkušených tenistek (Li Na, Schiavoneová).

Proti Venus, která už tři roky čeká na výraznější úspěch, hovoří i věk. Žádná třicátnice už dvě dekády nevyhrála grandslam. Těžko proto říci, jak sestry Williamsovy na travnatém Wimbledonu dopadnou. Důvodů, proč by neměly uspět, je ale daleko víc.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.