Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šílené. Litevec Kairys před 10 lety riskoval nad vodou

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. |

KAUNAS/PRAHA Na 200 tisíc lidí tehdy stálo jako přikovaných, o pár vteřin později vybuchl jásot. Litevské město Kaunas bylo svědkem nevídané show.

Dnes je tomu přesně 10 let, co se kaskadérský pilot Jurgis Kairys rozhodl pro odvážný prvek: své akrobatické letadlo otočil na záda a nad řekou Neman podletěl jen sedm metrů vysoký most.

"Nejsem si jist, jestli bych to udělal znovu. I kdyby to mělo být za velkou odměnu," oddychl si pak.

Tomu hrdinskému činu přihlížela v onen den řada známých celebrit. Mezi nimi také Mika Häkkinen, pilot formule 1, který vzrušením vydechl: "Fantastické!" A Kairysovi věnoval svou závodnickou helmu.

Není sporu, že si legenda akrobatického nebe ještě více zvýšila svůj kredit. "Je to úžasný prvek. Ale ne zase tak úplně výjimečný," povídá český pilot Martin Šonka... K něčemu takovému už se odvážili jiní.

Sotva metr a půl nad hladinou

Jenže slavný Litevec byl přece v něčem napřed: dokázal to totiž prodat jako první. Také se svým primátem v Pobaltí s pýchou chlubili.

"Daly by se předvést ještě náročnější věci," připomíná Šonka. "Ale k tomu potřebujete povolení, jinak přijdete o papíry a jste nahraní."

Kairys tak dokonale využil svého jména. Na desetinásobného mistra světa slyšeli sponzoři úřady a – samozřejmě fanoušci, kteří zatoužili po vzrušení s větší dávkou rizika.

"Vždycky tu existuje nějaké riziko," říká český akrobat. "Ale jestli do něčeho takového jdete, pak jste si stoprocentně jistí, že to vyjde."

Přesto v něčem Kairys uměl vyrazit všem dech. V rychlosti 300 kilometrů v hodině se položil tak nízko, že ho od vodní hladiny dělil sotva metr a půl. Navíc své Su-26 musel otočit těsně před mostem, aby letěl rovně. Řeka se v tom místě totiž stáčí do zatáčky.

"Bylo to dost náročné na pozornost i pilotáž. Musíte být špičkový pilot a znát taky do posledního detailu svoje letadlo," ocenil i Šonka. "A jestli bych si sám do toho troufl? Možná ano," přemýšlí.

Vlastně je to podobné jako u freestylových motokrosařů, kteří udivují svými neuvěřitelnými triky třeba i 18 metrů nad zemí. V úžasu kroutíte hlavou nad jejich odvahou, přitom oni mají veškerý svůj pohyb už dopředu zautomatizovaný.

"Tady je ještě potřeba umět naprosto přesně odhadnout momentální výšku," podotýká Šonka. "Tohle si musel Kairys nanečisto nacvičit nad nějakým rybníkem."

Pokud přemýšlíte ještě nad šílenějšími věcmi , pak ano – ve vzduchu se dají dnes dělat. Příklad? Slalom letadla vzhůru nohama.

Stačí být trochu slavnější a umět svou odvahu prodat. Tak přebije někdy někdo Jurgise Kairyse?

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...