Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert

Salač dojel v Austinu v Moto2 patnáctý a má první bod v letošním šampionátu

Filip Salač foto: Profimedia.cz

Motocyklový jezdec Filip Salač má v letošním mistrovství světa Moto2 první bod, ve Velké ceně Ameriky dojel patnáctý. Zvítězil Španěl Sergio García, na kterého český závodník ztratil necelých 18 sekund. V královské třídě MotoGP triumfoval v Austinu Španěl Maverick Viňales a navázal na prvenství ze sobotního sprintu. Lídr šampionátu Jorge Martín dojel čtvrtý.
  20:45

Salač v Austinu absolvoval teprve druhý start v sezoně. Po úvodním závodě v Kataru, kde obsadil 21. místo, se podrobil operaci předloktí a vynechal portugalskou Grand Prix. Ve čtvrtek absolvoval v americkém dějišti zdravotní prohlídku a lékaři jej před třetím dílem mistrovství světa uschopnili.

Český jezdec týmu ELF Marc VDS Racing startoval ze sedmé řady a brzy se zapojil do boje o body. Patnáctou příčku nakonec udržel s přehledem, naopak v závěru útočil ještě na soupeře před sebou.

O první místo v průběžném pořadí Moto2 přišel Arón Canet ze Španělska, který dojel devátý. V čele je dnešní vítěz García.

V MotoGP měl i třetí závod sezony jiného vítěze, po obhájci titulu Francescu Bagnaiovi a vicemistru světa Martínovi uspěl v Austinu Viňales. Závod MS vyhrál po třech letech, poprvé na aprilii. Před druhým Pedrem Acostou měl v cíli náskok 1,7 sekundy. Třetí dojel Enea Bastianini před Martínem a Bagnaiou.

Velká cena Ameriky,

závod mistrovství světa silničních motocyklů v Austinu:

Moto3: 1. Alonso (Kol./CFMoto) 31:38,427, 2. Holgado (Šp./Gas Gas) -5,163, 3. Piqueras (Šp./Honda) -5,176, 4. Jamanaka (Jap./KTM) -5,676, 5. Muňoz (Šp./KTM) -13,285, 6. Suzuki (Jap./Husqvarna) -13,730.
Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. Holgado 65, 2. Alonso 63, 3. Kelso (Austr./KTM) 28, 4. Ortolá (Šp./KTM) 23, 5. Suzuki 22, 6. Veijer (Niz./Husqvarna) 21.

Moto2: 1. García (Šp./Boscoscuro) 34:25,954, 2. Roberts (USA/Kalex) -0,492, 3. Aldeguer -3,293, 4. López (oba Šp./Boscoscuro) -6,967, 5. Ramírez (Šp./Kalex) -7,102, 6. Foggia (It./Kalex) -7,150, ...15. Salač (ČR/Kalex) -17,994.
Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. García 51, 2. Roberts 49, 3. López 38, 4. Canet (Šp./Kalex) 38, 5. Ogura (Jap./Boscoscuro) 33, 6. González (Šp./Kalex) 30, ...22. Salač 1.

MotoGP: 1. Viňales (Šp./Aprilia) 41:09,503, 2. Acosta (Šp./KTM) -1,728, 3. Bastianini (It./Ducati) -2,703, 4. Martín (Šp./Ducati) -4,690, 5. Bagnaia -7,392, 6. Di Giannantonio (oba It./Ducati) -9,980.
Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. Martín 80, 2. Bastianini 59, 3. Viňales 56, 4. Acosta 54, 5. Bagnaia 50, 6. B. Binder (JAR/KTM) 49.