13. května 2011 21:50 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sjezdař Bank je novým českým lyžařským králem

Ondřej Bank. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Bank. | foto: Reuters

PRAHA Životní sezona vynesla sjezdaře Ondřeje Banka na piedestal nejlepšího českého lyžaře uplynulé sezony. Korunu v anketě Král bílé stopy si Bank nasadil na hlavu poprvé v životě a navázal na loňský a předloňský triumf kolegyně Šárky Záhrobské, která ale letos nezískala ani jeden hlas.

Třicetiletý Bank, který letos dokázal ve Světovém poháru bodovat ve všech disciplínách - slalomu, obřím slalomu, super-G, sjezdu i kombinaci, porazil v hlasování 42 odborníků o jediný hlas běžce na lyžích Lukáše Bauera, čtvrtého v hodnocení seriálu SP. Třetí skončil dálkový běžec Stanislav Řezáč.

"Překvapuje mě to, vždyť já ani účast na vyhlášení neplánoval," řekl Bank, který musel kvůli pražskému vyhlášení oželet mistrovství světa ve sjezdu a golfu.

Bank vyhrál totálně, protože nejvíce hlasů dostal i od fanoušků v anketě o nejsympatičtějšího lyžaře. "Ankety jsem nikdy nepřeceňoval. Jak srovnáte muže a ženy, různá odvětví? Jsem rád, že se rozdělilo hodnocení odborníků i fanoušků. A taky jsem rád za to, že jsem vyhrál u obou, to je jasné," pronesl Bank.

Pátý z kombinace na mistrovství světa je třetím alpským vítězem v řadě po dvou výhrách Záhrobské a také třetím sjezdařem v historii, který to dokázal - ještě po Olze Charvátové v osmdesátých letech. "Vážím si toho, že patřím do takové super společnosti," dodal Bank, jehož starší bratr Tomáš se stal Trenérem roku.

Bauer skončil třetí v Tour de Ski a čtvrtý v pořadí Světového poháru, na mistrovství světa byl sedmý na klasické patnáctce. Řezáč vyhrál závod Světového poháru Marathon Cupu a zvítězil v premiérové sérii Ski Classics.

Cenu pro juniora roku si odnesla snowboardcrossařka Eva Samková, juniorská mistryně světa, která už byla druhá v závodu Světového poháru.

ČTK