23. října 2008 9:58 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sjezdařům začíná nová sezóna

Šárka Záhrobská při slalomu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šárka Záhrobská při slalomu. | foto: ČTK

PRAHA Pojedenácté za sebou bude o víkendu v Söldenu zahájen Světový pohár ve sjezdovém lyžování. Populární "bílý cirkus" začne v rakouském středisku obřími slalomy mužů i žen, na startu budou také tři Češi: v sobotu Šárka Záhrobská, Eva Kurfürstová a v neděli Petr Záhrobský.

Celkové vítězství v SP budou obhajovat Američané Lindsey Vonnová a Bode Miller, který opět pojede v barvách soukromého týmu, nově značně pozměněného. Před dvěma sezonami se kvůli teplému počasí v Rakousku nezávodilo, ale tentokrát je stejně jako loni všechno nachystáno. Vedle Záhrobské a Kurfürstové budou Světový pohár jezdit také Petra Zakouřilová, Klára Křížová a Lucie Hrstková, která do sezony nastoupí později kvůli rekonvalescenci po operaci kolena. V mužském týmu jsou Filip Trejbal, Kryštof Krýzl, Martin Vráblík a Ondřej Bank, jenž si loni v lednu zlomil v Kitzbühelu nohu a rovněž očekává vstup do sezony až po Novém roce.

Sledovanou figurou na startu v sezoně s vrcholem na mistrovství světa ve Val d'Isere bude vedle Millera také pětatřicetiletý Hermann Maier, který v roce 2005 v Söldenu jako poslední Rakušan vyhrál. Loni se mu ale nedařilo, a i proto se rozhodl, že se kariéru prodlouží. "Cítím se den ode dne na lyžích lépe," prohlásil bývalý vítěz Světového poháru, mistr světa a olympijský vítěz, jenž se vrátil do kolotoče SP po vážné nehodě na motocyklu v roce 2001, při které málem přišel o nohu.

Miller podle svého loňského trenéra Johna McBridea je letos po tréninku na Novém Zélandu o dost silnější. "Je neuvěřitelně výbušný," prohlásil muž, jenž však letos ze soukromého týmu odešel. Novým koučem se stal bývalý Millerův parťák na lyžích a ve dvaatřiceti letech jen o rok starší Forest Carey. "Ten kopec má rád, je pořádně nabitý," řekl Carey. Miller, vítěz ze Söldenu v letech 2004 a 2005, propustil i strýce Mika Kenneyho.

Vonnová, celková vítězka SP i ve sjezdu, bude mít soupeřky v Rakušance Nicole Hospové, nejlepší lyžařce sezony 2006/07, nebo loni v konečném pořadí třetí Marii Rieschové z Německa. Naopak ze hry vypadla kvůli zlomenině vítězka hodnocení slalomu Rakušanka Marlies Schildová, velká soupeřka Záhrobské. Opět ve formě je prý po ne úplně špičkových loňských výsledcích Švédka Anja Pärsonová. Mezi kandidáty na úspěch v prvním závodu sezony, na který naváže v polovině listopadu závod ve finském Levi, patří také loni v Söldenu stříbrní Američané Ted Ligety, držitel malého glóbu právě za obří slalom, a Julia Mancusová. "Ted má na to, aby tady vyhrál, je letos nebývale dobře připraven," prohlásil kouč Američanů Sasha Rearick.

Miller si sice loni na konci roku zlomil ruku, ale už je v pořádku a trénoval u protinožců s Rakušany. Ti by letos měli být jeho největšími soky, zejména loni celkově druhý Benjamin Raich, dvojnásobný olympijský vítěz, nebo specialista na rychlostní disciplíny Švýcar Didier Cuche.

Zpátky v seriálu bude Nor Aksel Lund Svindal, vítěz Světového poháru 2006/07, který se loni po pádu vážně zranil a chyběl skoro celou sezonu.

ČTK