30. března 2010 8:28 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Skifař Ondřej Synek zlato na prahu nové sezony nevyhlíží

Ondřej Synek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Synek | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Už ráno v osm supěl pod činkami v posilovně, pár desítek minut poté usedal na skif, aby opět brázdil hladinu Vltavy. Vše v tempu, žádná rekreačka.

Tak vypadal vstup do včerejšího dne nejlepšího českého veslaře Ondřeje Synka. Navzdory tomu, že se v neděli večer spolu s ostatními veslaři reprezentace vrátili z Londýna. Na Temži, ve slavném závodě osmiveslic The Head of the River, obsadili v poli 400 lodí startujících intervalově třetí místo a přivezli trofej pro nejlepší zahraniční posádku.

"Veslování je můj chleba," krčí rameny sedmadvacetiletý Synek nad otázkou, zda po náročném závodě na 6,8 kilometru nemohl zvolit odpočinek. "Závod byl v sobotu, volno jsme měli v neděli, byť padlo na cestu," říká skifařův kouč Milan Doleček. Třetí místo ve zmíněném závodě má ve veslařském světě patřičnou váhu.

"Porazily nás jen anglické klubové posádky prošpikované medailisty z mistrovství světa a olympiády v Pekingu, máme z toho dobrý pocit," tváří se spokojeně Synek. Byla to jeho druhá zkušenost z Temže – loni tam seděl v osmiveslici spolu s nejlepšími světovými skifaři a porazili britskou loď, stříbrnou z olympiády.

"Tehdy jsem zíral, tolik veslařů a osmiveslic jsem v životě neviděl. Teď už jsem mohl ostatním klukům říct, co nás čeká – závod se zatáčkami v tak silném proudu, že jednu loď to rozlomilo o pilíř mostu," líčí veslař.

Posádka z Cambridge přijede na Primátorky
Česká sestava byla v Londýně na pozvání univerzitní osmy z Cambridge, která se chystá na tradiční víkendový souboj proti Oxfordu. "Oni zase přijedou na červnové Primátorky," přiblížil trenér Doleček. "To už ale bude beze mě, při Primátorkách pojedu závod skifařů. Nikdo mě nepřemluví," kroutí hlavou Synek, který své plavidlo hned tak opustit nehodlá.

Ze světových šampionátů už má tři skifařské bronzy a stříbro, které přivezl také z olympiády v Pekingu. Kdy zacinká zlato? "Na to se mě ptají skoro pořád. Odpovídám pořád stejně – může se to povést, anebo taky ne a zůstanu bez zlata. Jako Vašek Chalupa," zmíní svého neméně slavného předchůdce. "Ale dělám pro to všechno, titul sám nepřijde," má jasno.

"Čtyřnásobný šampion Drysdale začal svoji zlatou éru taky až v roce 2005, v osmadvaceti. Je to před tebou," přemítá kouč. Mohou medaile přinést i něco víc než sportovní slávu? "Třeba už mě netrápí hypotéka na byt. Pomohl mi Peking," řekne skifař, jenž díky olympijskému stříbru získal nového marketingového partnera.

Najdete na Lidovky.cz