Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skikrosař Kraus cítí, že je zpět ve světové špičce

Sport

  9:00
PRAHA - Skoro dva roky se trápil, až v prosinci v italském Innichenu skikrosař Tomáš Kraus opět zažil pocit z jízdy ve finále závodu Světového poháru. Skončil sice čtvrtý, ale cítí, že jeho návrat do světové špičky je na dobré cestě.

Český skikrosař Tomáš Kraus foto: ČTK

"Chce to ještě čas," řekl ve středu v Praze novinářům osmatřicetiletý lyžař, jenž se mezi elitou pohybuje deset let od prvního závodu SP v této disciplíně, který tehdy v Tignes vyhrál. "Je to povzbuzení i kvůli tomu, jak se cítím. Že jsem ve výborné fyzické kondici a jak dobře jezdím," uvedl dvojnásobný mistr světa a čtyřnásobný vítěz Světového poháru.

Celé léto věnoval Kraus tréninku víc než roky předtím, možná i trochu riskoval, že jeho tělo nevydrží. Opak je ale pravdou, důkazem byl úvod SP v zámoří s čtyřmi závody v rychlém sledu na různých místech. "Bylo to náročné, ale zvládl jsem to dobře," prohlásil.

Kraus má mezi závodníky respekt, ale ve startovním poli je čím dál víc mladých, kteří rozhodně neberou ohledy. A český lyžař ví, že úctu mu zjednají jen výkony.

"Nesmím se cítit jako jeden z davu, musím být ten, s nímž ostatní budou mít hodně práce. A to teď nastává. Mám skalpy silných jezdců," upozornil.

"Jezdím dobře kvalifikaci, výborně startuji, ale konkurence je pořád velká. Stačí malá chyba," dodal.

Pravidla nejsou podle jeho gusta

Když před deseti lety začínal, na světě bylo deset závodníků, co mohli Světový pohár vyhrát. "A nyní je jich čtyřicet. Zhušťuje se to," uvedl Kraus. Zažil za celou dobu i mnoho změn v pravidlech. "Některá nejsou podle mého gusta, protože se pak řeší, kdo pravidla porušil, kdo ne. Navíc je extrémní počet závodů," popisoval.

Kraus se chce letos ve špičce udržet, aby si před olympijskou sezonou, která bude jeho poslední v kariéře, zjednal respekt. "A já chci mít pocit, že patřím do špičky," prohlásil. Bude rovněž hodně testovat materiál, aby měl za rok už čas pouze na trénink.

Všiml si také, že po loňské tragické nehodě Kanaďana Nicka Zoricice se zpřísňují nároky na bezpečnost. "Snaží se preventivně vyvarovat nebezpečných situací, ale já rozhodně nemám na svahu větší strach," ujistil. "To mi víc vadí, když moje Lucinka jezdí jak blázen z kopce," dodal s úsměvem na adresu své dcery.

Autor: