Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Víkend v Česku bude patřit atletice. Na medaili si věří i matador Bába

Sport

  18:19
PRAHA - Už absolvuje takzvaný krokodýlí trénink, tudíž šetří síly. Nejlepší český výškař Jaroslav Bába se začíná těšit na halové ME v Praze, nervozitu nebo pocit zodpovědnosti si nepřipouští. „Rád bych mile překvapil a udělal lidem radost,“ říká třicetiletý atlet, majitel čtyř medailí z velkých podniků.

Český výškař Jaroslav Bába foto: Reuters

Šampionát v O2 areně se blíží, v sobotu máte kvalifikaci, v neděli finále...
Doufám, že se bude týkat i mojí maličkosti.

Co s vámi blízkost mistrovství dělá?
Nějakou nervozitu nepociťuju, i když na to docela myslím. Dokonce jsem si na portálu YouTube našel video, na kterém je moje skákání na předchozím evropském šampionátu v Göteborgu, kde jsem byl před dvěma lety bronzový. Byl to asi šestiminutový záznam, navíc v němčině, ale pomohlo mi to.

Největší úspěchy Jaroslava Báby

  • 2004 olympijské hry: bronz
  • 2004 halové MS: bronz
  • 2011 halové ME: stříbro
  • 2013 halové ME: bronz

Prozradíte v čem?
Chtěl jsem si jen porovnat svoje skoky se současností, protože ještě před týdnem jsem na tom nebyl technicky dobře. Potom se ale všechno srovnalo, trenér (Jan Janků - pozn.) měl radost.

Vstup do sezony jste měl nadějný, koncem ledna jste v Hustopečích a v Ostravě skočil 228, resp. 230 centimetrů, na nedávném mistrovství republiky v pražské Stromovce jste ale zvládl „jen“ 219. Něco se zadrhlo?
Už v Ostravě jsem skákal s horečkou, vlezla na mě viróza. Pět dní jsem musel ležet, a za pár dní jsem lehl znovu. Takže jsem se poslední měsíc trochu trápil, tréninky byly spíš chaotické a ještě ve Stromovce mě tělo neposlouchalo.

Teď už jste v pohodě?
Už je to dobré, do nohou se vrátila síla, dynamika. Ale trvalo to dlouho, měl jsem problém vyjít schody. Teď už se začínám na závody těšit.

Jaký trénink v těchto dnech absolvujete? Ladíte formu?
Přesně tak, jde o to, aby forma vykrystalizovala. Dnes už jsem jen poškádlil tělo v posilovně, ve středu to bude taky něco lehčího. Ve čtvrtek si dám úplné volno a v pátek se jen půjdu rozcvičit. Diskař Imrich Bugár tomu říkal krokodýlí trénink - tělo se musí šetřit, abych nakumuloval síly.

Český výškař Jaroslav Bába
Český výškař Jaroslav Bába

Po nadějném vstupu do sezony jste říkal, že na evropském šampionátu by vám to mohlo vyjít i na 234 centimetrů, pak ale přišla onemocnění. Na kolik se cítíte teď?
Myslím, že na výkon přes 230 určitě mám, hodně ale bude záležet už na sobotní kvalifikaci. Bude našlapaná, skáče 27 lidí a všichni naráz, takže půjde o dlouhý závod. Uvidí se, kolik nám sebere sil, ale doufám, že do finále prolezu. Motivaci mám obrovskou, vždyť je to v Praze. A navíc tu nebude skákat olympijský vítěz Ivan Uchov, byl nemocný.

Patří vám osmé místo v redukovaných evropských tabulkách a v první desítce jste ve třiceti druhý nejstarší za Rusem Dmitrikem. Je to v něčem výhodné?
Zkušenosti se určitě můžou hodit. Vím, jak soutěž probíhá, hned tak něco mě nerozhodí. Myslím, že budu připravený na všechno.

Takže u výškařů platí, že zrají jako víno?
Těžko říct. U někoho to platí, u jiného ne.

ATLETICKÝ SVÁTEK V ČESKU

Halové mistrovství Evropy se uskuteční od pátku 6. do neděle 8. března v pražské O2 Areně.

Váš bývalý kolega Tomáš Janků, nyní výkonný ředitel šampionátu, získal letní evropské zlato v Göteborgu 2006 v jedenatřiceti. Takže na další medaili máte ještě rok čas, ne?
Tomáš skákal výborně i po třicítce, to je pravda. Ale já bych se nezlobil, kdyby medailový úspěch přišel už letos a v Praze. To by bylo skvělé.

Co ve vás teď převládá - natěšenost na závody, anebo pocit zodpovědnosti? Diváci v O2 areně vám budou fandit, ale taky vás budou provázet nemalá očekávání...
Neřekl bych, že cítím zodpovědnost, jako osmý v redukovaném pořadí nepůjdu do závodu jako favorit. Mně to ale vyhovuje - rád bych mile překvapil a udělal radost divákům.

Jenže vaše osmé tabulkové místo může být zavádějící, vždyť vedoucí Ital Fassinotti skočil jen o čtyři centimetry víc. Není to tak?
Je pravda, že v letošní špičce nikdo neuletěl někam vysoko. Jsme tam poskládaní po centimetrech, překvapit může kdokoli. Třeba i já! (směje se) Protože mně se v O2 areně loni skákalo dobře, navíc jsem zdravý, na tréninku už jsem zase cítil svoje tělo.